آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA T,F)

  • نوشته شده توسط سمانه نصیری
  • 06 / 12 / 1399

آنتی ژن اختصاصی پروستات که به عنوان PSA نیز شناخته می‌شود، پروتئینی است که عمدتاً توسط سلول‌های پروستات تولید می‌شود. یک غده کوچک در مردان که مجرای ادرار را احاطه کرده و مایعی تولید می‌کند که بخشی از مایع منی را تشکیل می‌دهد. بیشتر PSA تولید شده توسط پروستات در این مایع آزاد می‌شود. مقادیر کمی از آن نیز در خون آزاد می‌شود. PSA به دو شکل اصلی در خون وجود دارد: کمپلکس (cPSA ، متصل به پروتئین‌های دیگر) و آزاد (fPSA ، محدود نشده). رایج‌ترین آزمایشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، آزمایش PSA ، PSA کل یا توتال است که مجموع cPSA و fPSA را در خون اندازه گیری می‌کند.

آزمایش PSA ممکن است به عنوان نشانگر تومور برای غربالگری و نظارت بر سرطان پروستات استفاده شود. هدف از غربالگری تشخیص سرطان پروستاتی است که هنوز در پروستات قرار دارد و به سایر نقاط بدن سرایت نکرده است. با این حال، اکثر متخصصان موافقند که غربالگری باید در مردان بدون علامت تنها پس از بحث و بررسی کامل با پزشکان در مورد مزایا و خطرات آزمایش PSA و همچنین پس از تصمیم گیری آگاهانه برای انجام غربالگری انجام شود. افزایش سطح PSA خون با سرطان پروستات همراه است، اما ممکن است با التهاب پروستات (پروستاتیت) و هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) نیز مشاهده شود. سطوح PSA در همه مردان با افزایش سن افزایش می‌یابد و مردان دارای نژاد آمریکایی آفریقایی تبار ممکن است سطوح بالاتری از PSA را نسبت به مردان دیگر داشته باشند، حتی در سنین اولیه.

آزمایش PSA برای تشخیص سرطان نیست. استانداردترین روش برای تشخیص سرطان پروستات، بیوپسی پروستات، جمع آوری نمونه‌های کوچک از بافت پروستات و شناسایی سلول‌های غیر طبیعی زیر میکروسکوپ است. افزایش PSA ممکن است با بیوپسی همراه باشد که خطر و عوارضی مانند درد، تب، خون در ادرار یا عفونت ادراری را در پی دارد. از آزمایش PSA توتال و آزمایش رکتوم دیجیتال (DRE) برای تعیین نیاز به بیوپسی پروستات به صورت همزمان استفاده می‌شود.

 

هنگامی که وجود سرطان پروستات با بیوپسی تأیید شد، باید تصمیم دیگری در رابطه با درمان گرفته شود. سرطان پروستات در مردان با افزایش سن نسبتاً شایع است (این مورد برای تمام مردان صدق نمی‌کند اما ممکن است اکثر مردان با افزایش سن در خطر ابتلا به این سرطان باشند)و بسیاری از تومورها بسیار کند رشد می‌کنند. در حالی که سرطان پروستات دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است، نوعی که به کندی رش می‌کند یکی از علل غیرمعمول مرگ است و ممکن است هرگز علامتی ایجاد نکند. یک آسیب شناس ممکن است بتواند بین موارد در حال رشد آهسته و سرطان‌هایی که احتمالاً به طور تهاجمی رشد کرده و به سایر نقاط بدن گسترش می‌یابند (متاستاز) تمایز قائل شود.

تشخیص بیش از حد و درمان بیش از حد سرطان پروستات مسائلی است که پزشکان در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در برخی موارد، درمان می‌تواند بدتر از سرطان باشد، زیرا ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی مانند بی‌اختیاری و اختلال نعوظ ایجاد کند. آزمایش PSA و DRE به طور کلی نمی‌توانند سیر بیماری فرد را پیش بینی کنند. گاهی اوقات از آزمایش free PSA برای تعیین اینکه آیا بیوپسی باید انجام شود، در حالی که PSA توتال افزایش یافته است، استفاده می‌شود.

چگونه از آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA T,F) استفاده می‌شود؟

از آزمایش PSA و معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) برای غربالگری مردان بدون علامت و علامت‌دار سرطان پروستات استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد، PSA به دو شکل در خون وجود دارد: رایگان (fPSA ، محدود نشده) و کمپلکس (cPSA ، متصل به پروتئین‌های دیگر). آزمایشات آزمایشگاهی می‌توانند fPSA یا PSA کل (cPSA بعلاوه fPSA) را اندازه گیری کنند.

اکثر سازمان‌ها، از جمله گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، انجمن سرطان آمریکا و انجمن اورولوژی آمریکا، به مردان توصیه می‌کنند قبل از تصمیم گیری آگاهانه در مورد انجام، مزایا و معایب غربالگری سرطان پروستات بر اساس آزمایش PSA، با پزشک خود مشورت کنند که آیا لازم است غربالگری شود یا خیر.

آزمایش کل (توتال) PSA را می‌توان به دلایل مختلف به طور موقت افزایش داد. اگر PSA اولیه افزایش یافته باشد، ممکن است چند هفته بعد از اولین آزمایش PSA، دوباره آزمایشی انجام شود تا مشخص شود آیا PSA هنوز بالا است یا خیر. اگر PSA آزمایشی که دوباره انجام شده است، افزایش یابد، پزشک ممکن است توصیه کند که یک سری آزمایش‌های PSA در طول زمان مشخصی انجام شود تا در یابد آیا سطح PSA کاهش می‌یابد یا در همان سطح بالا باقی مانده است یا همچنان در حال افزایش است. در مواردی که به نظر می‌رسد سرطان در حال رشد آهسته است، پزشک و بیمار ممکن است تصمیم بگیرند که پیشرفت آن را زیر نظر داشته باشند تا به دنبال درمان فوری (که “نظارت فعال” نامیده می‌شود) باشند.

اگر DRE طبیعی باشد اما PSA نسبتاً بالا، ممکن است از آزمایش free PSA برای بررسی نسبت PSA free (آزاد) به کل استفاده شود. این می‌تواند به تشخیص سرطان پروستات و سایر علل غیر سرطانی که منجر به افزایش PSA شده است، کمک کند.

اگر سرطان پروستات تشخیص داده شود، از آزمایش PSA کل ممکن است به عنوان یک ابزار نظارت برای تعیین اثربخشی درمان استفاده شود. همچنین ممکن است در فواصل منظم پس از درمان برای تشخیص عود سرطان تجویز شود.

چه زمانی آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA تجویز می‌شود؟

برای مردانی که مایل به غربالگری سرطان پروستات ( به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان و یا تشخیص زودهنگام) هستند، انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند، مردان که سالم هستند و در ریسک کمتری برای ابتلا به سرطان پرستات هستند، می‌توانند تا 50 سالگی صبر کرده و بعد از آن آزمایشات مربوط به غربالگری سرطان پرستات را انجام دهند. در حالی که انجمن اورولوژی آمریکا غربالگری را برای مردان میان سال توصیه می‌کند. برای افراد در معرض خطر بالا، مانند مردان آفریقایی تبار و مردان دارای سابقه خانوادگی بیماری، توصیه می‌شود شروع انجام آزمایش PSA را در سن 40 یا 45 سالگی در نظر بگیرند.

آزمایش PSA و معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) نیز ممکن است زمانی تجویز شود که علائمی ناشی از سرطان پروستات داشته باشید، مانند تکرر ادرار به همراه درد و مشکل در ادرار کردن، کمر درد یا درد لگن.

اگر سطح PSA کل افزایش یابد، پزشک ممکن است چند هفته بعد از آزمایش اولیه، مجدد یک آزمایش PSA دیگر را برای تعیین اینکه آیا غلظت PSA به حالت عادی رسیده است یا خیر، تجویز کند. هنگامی که PSA بالاتر از حد معمول باشد، آزمایش PSA free انجام می‌شود. نتایج بدست آمده به پزشک متخصص شما درباره احتمال افزایش سرطان پروستات و تصمیم گیری در مورد بیوپسی پروستات کمک می‌کند. آزمایش PSA کل ممکن است در فواصل منظم در طول درمان سرطان پروستات یا در دوره نظارت فعال سرطان پروستات از طرف پزشک تجویز شود.

نتایج آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA به چه معناست؟

نتایج آزمایش PSA را می‌توان به روش‌های مختلف تفسیر کرد و ممکن است تفاوت‌هایی در بررسی مقادیر PSA بین آزمایشگاه‌های مختلف وجود داشته باشد. بسیاری از متخصصان سطح PSA کمتر از 4.0 نانوگرم/میلی لیتر (نانو گرم در میلی لیتر خون) را به این معنا می‌دانند که بعید است شما به سرطان پروستات مبتلا باشید. با این حال، برخی معتقدند که برای تشخیص موارد بیشتر سرطان پروستات، این سطح باید به 2.5 نانوگرم در میلی لیتر کاهش یابد. با این حال، دیگران استدلال می‌کنند که این امر منجر به تشخیص بیش از حد و درمان بیش از حد سرطان‌هایی می‌شود که از نظر بالینی قابل توجه نیستند.

توافق وجود دارد که سطح کل PSA بیشتر از 10.0 نانوگرم در میلی لیتر، نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات است (طبق گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) بیش از 50 درصد این احتمال وجود دارد).

 

سطح کل PSA بین 4/0 نانوگرم در میلی لیتر و 10/0 نانوگرم در میلی لیتر ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا التهاب پروستات باشد. این شرایط در افراد مسن شایع تر است. به طور کلی افزایش سطح PSA کل بین 4.0 ng/ml و 10.0 ng/ml اغلب به عنوان “منطقه خاکستری” نامیده می‌شود. در این محدوده است که PSA free ممکن است مفید باشد.

تومورهای پروستات معمولاً PSA پیچیده (cPSA) تولید می‌کنند، نه PSA آزاد (fPSA). سلول‌های خوش خیم پروستات تمایل به تولید PSA آزاد بیشتری دارند که با پروتئین‌ها ترکیب نمی‌شود. بنابراین، هنگامی که مردان در منطقه خاکستری سطح PSA آزاد را کاهش می‌دهند، به این معنی است که آنها cPSA را افزایش داده و احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.

هنگامی که آنها دارای سطح PSA آزاد و cPSA پایین هستند، خطر کاهش می‌یابد. نسبت PSA رایگان به کل می‌تواند به فرد و پزشک کمک کند که تصمیم بگیرد که آیا بیوپسی پروستات انجام شود یا خیر.

ارزیابی‌های اضافی نتایج آزمایش PSA گاهی اوقات در تلاش برای افزایش سطح کل PSA به عنوان ابزار غربالگری استفاده می‌شود. آنها عبارتند از:

محدوده PSA ویژه سن: از آنجا که سطح PSA به طور طبیعی با افزایش سن افزایش می‌یابد، پیشنهاد شده است که محدوده‌های طبیعی و مرجع متناسب با سن مردان باشد.

  • سرعت PSA: به معنی تغییر در غلظت PSA در طول زمان است. اگر غلظت PSA به طور قابل توجهی در طول زمان افزایش یابد (با فاصله حداقل 18 ماه)، احتمال وجود سرطان پروستات بیشتر است. اگر به سرعت صعود کند، ممکن است فرد مبتلا به سرطان تهاجمی‌تری باشد.
  • زمان دو برابر شدن PSA: نسخه دیگری از تست سرعت PSA است و اندازه گیری می‌کند که چقدر سریع غلظت PSA دو برابر می‌شود.
  • تراکم PSA: مقایسه غلظت PSA و حجم پروستات (که توسط سونوگرافی اندازه گیری می‌شود). اگر سطح PSA با توجه به اندازه پروستات بیشتر از آن چیزی باشد که انتظار می‌رود، احتمال وجود سرطان ممکن است بیشتر باشد.

در طول درمان سرطان پروستات، سطح PSA باید شروع به کاهش کند. در پایان درمان، باید در سطوح بسیار پایین یا غیرقابل تشخیص در خون باشد. اگر غلظت‌ها به سطوح بسیار پایین نرسد، بدین معناست که درمان کاملاً موثر نبوده است. پس از درمان، آزمایش PSA در فواصل منظم انجام می‌شود تا فرد از نظر عود سرطان رصد شود. از آنجا که حتی افزایش‌های جزئی می‌تواند قابل توجه باشد، ممکن است افراد آسیب دیده بخواهند آزمایش PSA خود را هر بار در آزمایشگاه مشابه انجام دهند تا تغییرات آزمایش به حداقل برسد.

هنگامی که سطح PSA کمی افزایش یافته باشد، چه آزمایشاتی می‌توان انجام داد تا بتوان در مورد وجود سرطان پروستات تصمیم‌گیری کرد؟

اگرچه آزمایش PSA می‌تواند به تشخیص سرطان کمک کند، اما گاهی اوقات نتایج مثبت کاذب وجود دارد، به ویژه هنگامی که PSA فقط کمی افزایش یافته است. بیوپسی مورد استفاده در پیگیری نتایج مثبت PSA می‌تواند باعث ناراحتی، اضطراب و سایر عوارض شود. از آنجا که این آزمایشات به طور گسترده‌ای در دسترس هستند، ممکن است به برخی از مردان و پزشکان مراقبت‌های بهداشتی در تصمیم گیری در مورد مراقبت‌های آینده کمک کند:

  • PCA3 – PCA3 پروتئینی است که فقط در غده پروستات تولید می‌شود. این آزمایش سطح ادرار RNA پیام رسان PCA3 (m-RNA) را اندازه‌گیری می‌کند. سیگنالی از ژن‌ها که به پروستات می‌گوید، پروتئین PCA3 را تولید کند. افزایش میزان m-RNA (بیش از حد بیان شده) توسط 95 درصد از سلول‌های سرطانی پروستات تولید می‌شود، بنابراین افزایش سطح آن می‌تواند به وجود سرطان پروستات کمک کند.
  • proPSA-این آزمایش به دنبال پیش ساز PSA است، که ممکن است توسط سلول‌های سرطانی پروستات با سرعت بیشتری نسبت به سلول‌های خوش خیم پروستات تولید شود. از درصد proPSA نسبت به سطح کل PSA برای تصمیم گیری در مورد استفاده از بیوپسی استفاده شده است.
  • تلفیق ژن TMPRSS2-ERG-این آزمایش همچنین به صورت یک آزمایش ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد که mRNA را که نتیجه بازآرایی ژن است، تشخیص می‌دهد. تنظیم مجدد ژن در بیش از 50 درصد از سرطان‌های پروستات، بیش از حد بیان شده است، بنابراین افزایش سطح ممکن است به وجود سرطان پروستات کمک کند.

این آزمایش‌ها پاسخ قطعی در مورد ابتلا به سرطان پروستات یا عدم وجود آن را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. بیوپسی مثبت همچنان استاندارد طلایی در تشخیص سرطان پروستات است. در عوض، آنها قصد دارند پیش بینی کنند که آیا بیوپسی در تعیین تشخیص مفید است یا خیر.

  • چه آزمایشاتی ممکن است برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا سرطان پروستات به سرعت در حال رشد و گسترش است (متاستاز) انجام شوند؟

نمره (درجه) گلیسون: این به بخشی از گزارش پاتولوژیست پس از بررسی بیوپسی پروستات اشاره می‌کند که میزان مشخصی از ویژگی‌های سرطان پروستات را که با شرایط نامناسب مرتبط است، در سرطان بیمار نشان می‌دهد.

مشخصات ژن پروستات: این آزمایشی است که در آن سرطان پروستات با استفاده از بیوپسی و تکنیک‌های ژنتیکی، میزان فعال شدن برخی از ژن‌ها را تعیین می‌کند.

افزایش بیان ژن TMPRSS2-ERG: این آزمایش ادرار، که گاهی اوقات برای تعیین نیاز به بیوپسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین به پیش بینی نحوه رفتار سرطان کمک می‌کند.

اگرچه نمره یا درجه گذاری گلیسون بر روی تمام سرطان‌های جدید پروستات که توسط بیوپسی کشف شده‌اند انجام می‌شود، اما سایر آزمایشات هنوز در دست مطالعه هستند. منصفانه است که بگوییم هیچ راه آسانی برای تعیین اینکه آیا سرطان پروستات به سرعت گسترش می‌یابد یا رشد می‌کند یا سرطانی با رشد آهسته است (که بعید است باعث مرگ فرد شود) وجود ندارد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA چیست؟

آزمایشی به نام “PSA فوق حساس” (USPSA) ممکن است برای نظارت بر تداوم یا عود سرطان پس از درمان مفید باشد. این آزمایش PSA را در سطوح بسیار پایین‌تری نسبت به آزمایش سنتی تشخیص می‌دهد. پیشنهاد شده است که افزایش PSA به دلیل تداوم یا بازگشت سرطان را می‌توان با این آزمایش خیلی زودتر تشخیص داد. با این حال، نتایج این آزمایش باید با احتیاط تفسیر شود. از آنجا که این آزمایش بسیار حساس است، ممکن است افزایش جزئی در سطح PSA از یک زمان به زمان دیگر وجود داشته باشد، حتی زمانی که هیچ سرطانی وجود ندارد و جواب آزمایش مثبت کاذب است.

 

در برخی از مردان، PSA ممکن است به دلیل سایر شرایط پروستات به ویژه عفونت، موقتاً افزایش یابد. یک مطالعه نشان داد که در حدود نیمی از مردان با سطح بالای PSA، سطح PSA آنها بعداً به حالت عادی باز می‌گردد. برخی از مقامات توصیه می‌کنند که آزمایش PSA باید بین 6 هفته تا 3 ماه پس از اولین PSA بالا قبل از انجام هرگونه اقدام دیگر تکرار شود. در صورت وجود شواهدی مبنی بر وجود عفونت پروستات، برخی از پزشکان مصرف دوره‌ای آنتی بیوتیک‌ها را توصیه و تجویز می‌کنند.