آزمایش گلوبولین | Globulin

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 01 / 06 / 1399

گلوبولین (به انگلیسی: Globulin) گروهی از پروتئین‌های حلقوی هستند که از آلبومین‌ها سنگین تر و در آب محلولتر هستند. برخی گلوبولینها در کبد و برخی در دستگاه ایمنی در پاسخ به حضور آنتی‌ژن، تولید می‌شوند. گلوبولینها در خون به گردش درمی‌آیند یا در محل تولید عمل می‌کنند.گلوبولین ها بیشتر از این نظر مورد توجه قراردارند که دستگاه ایمنی بدن،به شدت به آنها برای دفع بیماری نیاز دارد. پروتئینهای بدن انسان به سه گروه اصلی پروتئینهای غشایی (غشای سلول)، پروتئینهای حلقوی و پروتئینهای ساختاری یا فیبروز (مانند کلاژن، کراتین و الاستین) تقسیم می‌شوند. پروتئینهای حلقوی شامل دو گروه اصلی گلوبین‌ها و آلبومینها هستند. گلوبینها مانند هموگلوبین، میوگلوبین و گلوبولین‌ها. سه پروتئین اصلی خون عبارتند از گلوبولین‌ها، آلبومینها و فیبرینوژن.تمام پروتئين هاي پلاسما در ايجاد و تنظيم فشار اسمزي نقش دارند اما مهم ترين آن ها آلبومين ميباشد همچنين غلظت گلوبولینها در خون حدود ۲٫۶-۴٫۶ گرم در دسی‌لیتر است. کلاژن ها برای سطح پوست نیز به شدت مفید هستند،و باعث جلوگیری از ترک پوست میشوند.

انواع
گلوبولینها به چهار گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 

آلفا یک گلوبولین‌ها: آلفا یک آنتی کیموتریپسین، آلفا یک آنتی‌تریپسین، ترانس کورتین
آلفا دو گلوبولین‌ها: سرولوپلاسمین، Retinol binding protein و هاپتوگلوبین
بتا گلوبولین‌ها: پلاسمین، ترانسفرین، بتا دو میکروگلوبولین، آنژیواستاتین و هموپکسین
گاماگلوبولین‌ها که اغلب پادتن هستند.

سطوح گلوبولین بالا نشان دهنده
بیماری های مزمن التهابی (سل، سفلیس)
اختلالات مغز و استخوان مانند تومور بدخیم مغز و استخوان
لوسمی
خود ایمنی (سل سیستمیک، بیماری های کلاژن)
ورم مفاصل
بیماری کبد (سیروز صفراوی، یرقان انسدادی)
سندرم سرطانی
ورم مخاط بزرگ
بیماری های کلیوی (نفروز)
عفونت های مزمن (انگل ها، برخی موارد عفونت های ویروسی و باکتریایی مانند هپاتیت ویروسی یا ایدز)

سطوح گلوبولین پایین نشان دهنده
نارسایی کبدی
بیماری سلیاک
پروتئین های هضم نشده یا به درستی جذب نشده
بیماری التهابی روده (IBD)
نئوپلاسم های مختلف
کم خونی همولیتیک حاد
هیپوگاماگلوبولینمی
بیماری کلیوی (بیماری که در آن کلیه ها پروتئین را از خون فیلتر نمی کنند و این پروتئین به درون ادرار نشت می کند).

 

سطوح نرمال پروتئین های سرم خون
مجموع پروتئین ها 4/6 تا 3/8 گرم بر دسی لیتر
آلبومین 5/3 تا 5 گرم بر دسی لیتر
گلوبولین آلفا1: 1/0 تا 3/0 گرم بر دسی لیتر
گلوبولین آلفا 2: 6/0 تا 1 گرم بر دسی لیتر
گلوبولین بتا: 7/0 تا 2/1 گرم بر دسی لیتر
گلوبولین گاما: 7/0 تا 6/1 گرم بر دسی لیتر
نسبت آلبومین / گلوبولین
نسبت مناسب آلبومین به گلوبین 2:1 می باشد.
محدوده ی آلبومین / گلوبولین بهینه: 7/1 – 2/2
کاهش نسبت آلبومین به گلوبولین نشان دهنده ی تولید بیش از حد گلوبولین ها (همانطور که در میلوم متعدد یا بیماری های خودایمنی دیده می شود) یا کاهش تولید آلبومین (همانطور که در سیروز کبدی دیده می شود)، یا سطح پایین آلبومین در خون (کاهش به علت بیماری های کلیوی) می باشد. نسبت آلبومین / گلوبولین ممکن است موارد زیر را ارزیابی کند:
پروتئین بالا / کربوهیدرات بالا با گرفتن نیتروژن ضعیف
کم کاری تیروئید
هیپوگاماگلوبولینمی (گلوبولین کم)، کاهش تولید ایمونوگلوبولین ها (ممکن است در برخی اختلالات ژنتیکی و در انواع خاص لوسمی دیده شود)
گلوکوکورتیکوئید بیش از حد (به واسطه ی برخی داروها با اثر کورتیزون، غده ی آدرنال تولید کننده ی بیش از حد کورتیزول، یا یک تومور تولید کننده ی کورتیزول اضافی مانند ترکیبات، گلوبولین پایین)
داروهایی مانند استروئیدهای آنابولیک، آندروژن (هورمون های مردانه)، هورمون رشد، انسولین و پروژسترون ممکن است منجر به افزایش سطوح پروتئین گردد. داروهایی مانند استروژن، داروهایی که یک تاثیر سمی برای کبد را از بین برده و قرص های ضدبارداری ممکن است باعث کاهش سطوح پروتئین گردند. پروتئین ها به حفظ فشار اسمزی در بدن کمک می کنند (که تعیین کننده ی حرکت آب بین جریان خون و بافت ها می باشند). سرم آلبومین و سرم گلوبولین تغذیه را اندازه گیری می کنند. تست پروتئین به منظور نظارت بر دوره ی بیماری در سرطان های خاص، به منظور تشخیص حالت اتلاف پروتئین روده و کبد، برای تشخیص اختلالات سیستم ایمنی، اختلالات عملکرد کبد، اختلالات کلیوی، به منظور یافتن علت آماس و اختلال تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برای اندازه گیری مقادیر و انواع پروتئین های خون، تست اجزاء پروتئین توصیه می شود. ترکیبات پروتئین سرم (خون)، میزان کل پروتئین را همراه با ترکیبات آلبومین و گلوبولین آن اندازه گیری می کند، که اکثر پروتئین های درون بدن را تشکیل می دهند. سطوح گلوبولین و سطوح آلبومین معمولا به منظور ارزیابی عملکرد کبد مورد بررسی قرار می گیرند. هر گونه تفاوت قابل توجه در سطوح گلوبولین نیازمند توجه پزشکی فوری و درمان مناسب می باشد.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات نمونه گیری در منزل ، تست کرونا در منزل ، شنوایی سنجی در منزل ، آزمایش تیروئید و تزریق واکسن hpv  با مجموعه آزمایش آنلاین تجربه کنید