هورمون تستوسترون | Testosterone

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • 01 / 06 / 1399

آندروژن ها شامل DHEA، تستوسترون و اندروستن دیون می باشند. DHEA در غده فوق کلیه، در روند تولید آلدوسترون و کورتیزول ساخته می شود. DHEA در تخمدان ها یا بیضه ها به روش denovo تولید می گردد. DHEA پیش ساز اندروستن دیون می باشد که پیش ساز تستوسترون (و استروژن) است. سطوح تستوسترون در مراحل مختلف بلوغ (به صورت Tanner Stage نشان داده می شود) متفاوت می باشد. غلظت سرمی تستوسترون، در هر دو جنس (مذکر و مونث) طی هفته اول زندگی حدودا 25 ng/dL می باشد. سطح تستوسترون برای بررسی ناباروری مردان، صفات جنسی مبهم، سندرم های پر مویی در زنان و بلوغ زودرس استفاده می شود. از این آزمایش همچنین می توان به عنوان مارکر تومورهای نادر بیضه و تخمدان نیز استفاده کرد.

دلایل افزایش
افزایش در مردان :

در مردان؛ پر کاری تیروئید، تومور بیضه یا خارج گنادی، سندرم های مقاومت به تستوسترون، بلوغ جنسی زودرس ایدیوپاتیک، انسفالیت، تومور قشر غده فوق کلیه، هایپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیه و پینه آلوما می تواند سبب افزایش سطوح تستوسترون در آن ها بشود.

افزایش در زنان :

هایپرپلازی مادرزادی قشر غده فوق کلیه، تومور تخمدان، هیرسوتیسم ایدیوپاتیک، تومور غده فوق کلیه، تومور تروفوبلاستیک و تخمدان های پلی کیستیک در زنان می توانند باعث افزایش سطوح تستوسترون بشوند.

 

دلایل کاهش
نهان بیضگی، سیروز کبدی، سندرم کلاین فلتر، هایپوگونادیسم اولیه و ثانویه، ارکیکتومی و تریزومی 21 در مردان، از دلایل کاهش سطوح تستوسترون می باشد.

داروها و عوامل مداخله گر
داروهایی نظیر، استروژن ها، قرص های ضد بارداری، داروهای ضد تشنج، باربیتورات ها و الکل باعث سطوح بالای تستوسترون می شوند و داروهایی مثل فنوتیازین، اندروژن ها، اسپیرونولاکتون، کتوکونازول، دگزامتازون، استروئیدها، دی اتیل استیل بسترول، دیگوکسین و الکل می توانند کاهش دهنده ی سطح تستوسترون باشند.

مقادیر نرمال
تستوسترون آزاد : 0/3-2 pg/mL
درصد تستوسترون آزاد : 0/1-0/3 درصد

تستوسترون توتال مذکر مونث

7 ماهه تا 9 ساله < 30 ng/dL < 30 ng/dL
10-13 ساله < 300 ng/dL < 40 ng/dL
14-15 ساله 170-540 ng/dL < 60 ng/dL
16-19 ساله 250-910 ng/dL < 70 ng/dL
20 ساله و بالاتر 280-1080 ng/dL < 70 ng/dL

 

آزمایش تستوسترون چیست؟

این آزمایش سطح تستوسترون در خون شما را بررسی می‌کند. پزشک از آن برای تشخیص شرایط ناشی از تستوسترون زیاد یا کم استفاده می‌کند. تستسترون هورمونی است که در بیضه‌های مردان تولید می‌شود. در دوران بلوغ، تستوسترون عضلات مرد را می‌سازد، صدای او را بم‌تر می‌کند، باعث رشد موها بر روی سینه می‌شود و آلت تناسلی او را رشد می‌دهد. در طول زندگی یک مرد، این هورمون تستوسترون همچنین به تولید اسپرم کمک می‌کند و میل جنسی آنها را ایجاد و افزایش می‌دهد. زنان نیز تستوسترون تولید می‌کنند، اما در مقادیر کمتری. زنان این هورمون را در تخمدان‌های خود تولید می‌کنند که به حفظ تعادل هورمون کمک می‌کند و سایر عملکردهای بدن را تنظیم می‌کند.

تست تستوسترون چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟

تستوسترون به دو صورت از طریق خون شما در قسمت‌هایی از بدن جاری می‌شود:

 • به پروتئین‌های آلبومین و هورمون جنسی متصل شده به گلوبولین (SHBG)
 • به صورت آزاد و متصل نشده به پروتئین‌های بدن

معمولاً شما به عنوان تست غربالگری تستوسترون را انجام می‌دهید. این آزمایش تستوسترون آزاد و متصل را اندازه‌گیری می‌کند. برای تشخیص برخی شرایط، پزشکان گاهی اوقات فقط به سطح تستوسترون آزاد نگاه می‌کنند.
در مردان، تستوسترون می‌تواند به دلیل مشکلات جنسی مانند کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ کمک کند. اگر برای باردار شدن شریک زندگی خود مشکل دارید، آزمایش تستسترون می‌تواند پایین بودن سطح تستوسترون خون را تشخیص دهد. سطح پایین تستوسترون همچنین می‌تواند به معنای وجود مشکل در هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز باشد، که میزان تستوسترون بدن شما را کنترل می‌کند.
در خانم‌ها، این آزمایش می‌تواند دلیل کمبود پریود، نداشتن پریود، باردار شدن سخت یا تجربه رشد الگوهای مردانه رشد مو مانند سینه یا صورت را پیدا کند. پزشکان همچنین می‌توانند از آن برای کمک به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) استفاده کنند که باعث افزایش تستوسترون می‌شود. این یک مشکل هورمونی است که می‌تواند باعث قاعدگی‌های نامنظم شود و بارداری را دشوار کند. آزمایش تستوسترون بخشی از فعالیت برخی تومورهای فوق کلیوی است.

چرا آزمایش تستسترون انجام می‌شود؟

اگر علائم تستوسترون کم یا زیاد دارید، پزشک ممکن است آن را تجویز کند. علائم تستوسترون پایین در مردان عبارتند از:

 

 • خستگی، افسردگی یا مشکل در تمرکز
 • ریزش مو
 • از دست دادن توده عضلانی
 • میل جنسی کم
 • سینههای متورم
 • مشکل در نعوظ یا حفظ آن
 • پوکی استخوان

برخی از مواردی که باعث کاهش تستوسترون می‌شوند نیز می‌توانند باعث کاهش تعداد اسپرم شوند. اگر تعداد اسپرم شما کم باشد، پزشک ممکن است این آزمایش را نیز تجویز کند.

در طول آزمایش تستسترون چه اتفاقی می‌افتد؟

آزمایش تستسترون یک آزمایش خون ساده است که معمولاً صبح زود، هنگامی که سطح تستوسترون شما بیشتر است، انجام می‌شود. شما یک لوله خون گرفته شده از ورید در بازو یا انگشت خود خواهید داشت. در صورت مصرف هرگونه دارو شیمیایی یا گیاهی به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا برخی از داروها می‌توانند نتایج آزمایش شما را تحت تأثیر قرار دهند. از آنجا که سطح تستوسترون در هر روز و ساعت به ساعت متفاوت است، در صورت یافتن سطح پایین یا زیاد، آزمایش معمولاً تکرار می‌شود.

آزمایش تستوسترون چه چیزهایی را مشخص می‌کند؟

این آزمایش به شما اطلاع می‌دهد که آیا تستوسترون نرمال ، بالا یا پایین دارید. سطح تستوسترون طبیعی برای شما به جنسیت و سن شما بستگی دارد.
نتایج تستوسترون طبیعی در مردان بالغ:

 • سن 19 تا 49 – 249 – 836 نانوگرم در دسی لیتر (ng / dL)
 • سن 50 سال به بالا – 193 – 740 ng / dL

نتایج تستوسترون طبیعی در زنان بالغ:

 • سن 19 تا 49 – 8 – 48 نانوگرم در دسی لیتر
 • سن 50 سال به بالا – 2 تا 41 نانوگرم در دسی لیتر

بسته به نتایج به دست آمده، ممکن است به یکی از این آزمایشات دیگر نیز نیاز داشته باشید:

 

 • 17-هیدروکسی پروژسترون: این هیپرپلازی مادرزادی آدرنال را تشخیص می‌دهد، که بر تولید هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد.
 • آندروستندیون (میلادی): این میزان عملکرد غدد فوق کلیوی، تخمدان یا بیضه را بررسی می‌کند.
 • نمونه برداری: پزشک شما برای بررسی سرطان نمونه‌ای از بافت بیضه‌های شما را خارج می‌کند.
 • DHEAS: به دنبال مشکلات یا تومورها در غدد فوق کلیه است.
 • استروژن: سطح استروژن را اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند به تشخیص ناباروری یا یائسگی کمک کند.
 • هورمون محرک فولیکول (FSH) یا هورمون لوتئین کننده (LH): آنها باروری در زنان و بلوغ در دختران را ارزیابی می‌کنند.
 • پرولاکتین: این ترشحات پستان، از دست رفتن دوره‌های قاعدگی، ناباروری یا میل جنسی کم در زنان را تشخیص می‌دهد.

تستوسترون پایین

تستوسترون هورمونی است که توسط بدن انسان تولید می‌شود. این هورمون عمدتا در مردان توسط بیضه‌ها تولید می‌شود. تستوسترون بر روی ظاهر و رشد جنسی مرد تأثیر می گذارد. تولید اسپرم و همچنین میل جنسی مرد را تحریک می‌کند. همچنین به عضله و توده استخوانی کمک می کند. تولید تستوسترون به طور معمول با افزایش سن کاهش می‌یابد. طبق انجمن اورولوژی آمریکا، از هر 10 مرد حدوداً 2 نفر تستوسترون پایینی دارند. این از هر 10 مرد در 70 و 80 سالگی کمی افزایش می‌یابد.
اگر تستوسترون بیش از حد لازم کاهش یابد، مردان می‌توانند طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند. تستوسترون کم یا T کم هنگامی تشخیص داده می‌شود که سطح آن به زیر 300 نانوگرم در دسی لیتر (ng / dL) برسد. طبق گفته سازمان غذا و دارو، دامنه طبیعی آن معمولاً 300 تا 1000 نانوگرم در دسی لیتر است. برای تعیین سطح تستوسترون در گردش خون از یک آزمایش خون به نام تستوسترون سرم استفاده می‌شود. اگر تولید تستوسترون به شدت کمتر از حالت طبیعی برسد، طیف وسیعی از علائم می‌تواند رخ دهد. علائم T کم اغلب ظریف هستند. در اینجا 12 نشانه پایین بودن تستسترون در مردان وجود دارد.

 

1. کاهش میل جنسی

تستوسترون نقش اساسی در میل جنسی در مردان دارد. میل جنسی برخی از مردان ممکن است با افزایش سن کاهش یابد. با این حال، کسی که تستسترون پایینی دارد، احتمالاً کاهش شدیدتری در تمایل به رابطه جنسی خواهد داشت.

2. مشکل نعوظ

در حالی که تستوسترون میل جنسی مرد را تحریک می‌کند، همچنین به دستیابی و حفظ نعوظ کمک می‌کند. تستوسترون به تنهایی نعوظ ایجاد نمی‌کند، اما گیرنده‌های مغز را تحریک می‌کند تا اکسید نیتریک تولید کنند. اکسید نیتریک مولکولی است که به ایجاد یک سری واکنش‌های شیمیایی لازم برای وقوع نعوظ کمک می‌کند. وقتی سطح هورمون تستوسترون خیلی کم است، ممکن است یک مرد در رسیدن به نعوظ قبل از رابطه جنسی یا نعوظ خود به خود (مثلاً در هنگام خواب) مشکل داشته باشد و باعث اختلال نعوظ شود.
با این حال، تستوسترون تنها یکی از عواملی است که به نعوظ کافی کمک می‌کند. تحقیقات در مورد نقش جایگزینی تستوسترون در درمان اختلال نعوظ بی‌نتیجه است. در بررسی مطالعاتی که به بررسی مزیت تستوسترون در مردان دارای مشکلات نعوظ انجامید، تقریباً نیمی از منابع معتبر به دست آمده هیچ بهبودی در درمان تستوسترون نشان نداد. بسیاری از اوقات، سایر مشکلات سلامتی در مشکلات نعوظ نقش دارند. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دیابت
 • مشکلات تیروئید
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • سیگار کشیدن
 • مصرف الکل
 • افسردگی
 • فشار
 • اضطراب

3. حجم کم مایع منی

تستوسترون در تولید منی که مایعات شیری رنگی است و به تحرک اسپرم کمک می‌کند، نقش دارد. مردان با تستسترون پایین اغلب در هنگام انزال متوجه کاهش حجم مایع منی خود می‌شوند.

4. ریزش مو

تستوسترون در چندین عملکرد بدن از جمله تولید مو نقش دارد. طاسی برای بسیاری از مردان بخشی طبیعی از پیری است. اگرچه طاسی جز موارد موروثی است، اما مردان با تستسترون پایین نیز ممکن است دچار ریزش موی بدن و صورت شوند.

5. خستگی

مردان با تستسترون پایین خستگی شدید و کاهش سطح انرژی را مشاهده کرده‌اند. اگر علیرغم اینکه زیاد می‌خوابید یا اینکه انگیزه شما برای ورزش کردن کمتر از همیشه است، ممکن است تستسترون پایین داشته باشید.

6. از دست دادن توده عضلانی

از آنجا که تستوسترون در عضله سازی نیز نقش دارد، مردان با تستسترون پایین ممکن است کاهش توده عضلانی را مشاهده کنند. منابع معتبر نشان داده است که تستوسترون بر روی توده عضلانی تأثیر می‌گذارد، اما نه لزوماً بر قدرت و عملکرد.

 

7. افزایش چربی بدن

مردان با تستسترون کم ممکن است افزایش چربی بدن را نیز تجربه کنند. در مواقع خاص، آنها گاهی اوقات دچار ژنیکوماستی یا بزرگ شدن بافت پستان می‌شوند. اعتقاد بر این است که این اثر به دلیل عدم تعادل بین تستوسترون و استروژن در مردان رخ می‌دهد.

8. کاهش توده استخوان

پوکی استخوان یا نازک شدن توده استخوان، بیماری است که اغلب در زنان وجود دارد. با این حال، مردان با تستسترون کم نیز می‌توانند از دست دادن توده استخوان یا پوکی استخوان را تجربه کنند. تستوسترون به تولید و تقویت استخوان کمک می‌کند. بنابراین مردان با تستسترون کم، به ویژه مردان مسن، حجم استخوان کمتری دارند و بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند.

9. تغییرات خلقی

مردان با تستسترون پایین اغلب تغییراتی در خلق و خو تجربه می‌کنند. از آنجا که تستوسترون بر بسیاری از فرایندهای جسمی بدن تأثیر می‌گذارد، می‌تواند بر خلق و خوی و ظرفیت ذهنی نیز تأثیر بگذارد. گزارشات به دست آمده نشان می‌دهد که مردان با تستسترون پایین احتمال دارد با افسردگی، تحریک پذیری یا عدم تمرکز روبرو شوند.

 

10. حافظه حساس

هم سطح تستوسترون و هم عملکردهای شناختی خصوصاً حافظه با افزایش سن کاهش می‌یابد. در نتیجه، پزشکان این نظریه را مطرح کرده‌اند که کاهش سطح تستوسترون می‌تواند در حافظه آسیب دیده نقش داشته باشد. طبق یک مطالعه تحقیقاتی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، برخی از مطالعات تحقیقاتی کوچکتر، مکمل تستوسترون را با بهبود حافظه در مردان با سطح پایین مرتبط دانسته‌اند. با این حال، نویسندگان این مطالعه در آزمایش خود بر روی 493 مرد با سطح تستوسترون پایین که دارو تستوسترون یا مکمل مصرف کرده‌اند، بهبود حافظه را مشاهده نکرده‌اند.

11. کوچک شدن بیضه

سطح کم تستوسترون در بدن می‌تواند منجر به کوچک شدن بیضه‌ها نسبت به اندازه طبیعی و متوسط شود. از آنجا که بدن برای تولید آلت تناسلی و بیضه به تستوسترون نیاز دارد، مقادیر کم می‌تواند در مقایسه با مردی که دارای سطح تستوسترون نرمال است، به نسبت نامناسب آلت تناسلی مرد یا بیضه منجر می‌شود. با این حال، علل دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر سطح تستوسترون پایین، بیضه‌های کوچکتر از حد طبیعی است، بنابراین این فقط یک علامت برای تستوسترون پایین نیست.

12. تعداد پایین خون

طبق یک مقاله تحقیقاتی در مجله انجمن پزشکی آمریکا منبع معتبر، پزشکان تستوسترون پایین را با افزایش خطر ابتلا به کم خونی مرتبط دانسته‌اند. هنگامی که محققان ژل تستوسترون را به مردان کم خون که تستوسترون پائینی نیز داشتند، تزریق کردند، در مقایسه با مردانی که از ژل دارونما استفاده کردند، در شمارش خون بهبود یافتند. برخی از علائم کم خونی می‌تواند شامل مشکلات تمرکز، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا، مشکلات خواب و ضربان قلب سریع و غیر طبیعی باشد.

 

بر خلاف زنان، که در یائسگی کاهش سریع سطح هورمون‌ها را تجربه می‌کنند، مردان با گذشت زمان کاهش تدریجی سطح تستوسترون را تجربه می‌کنند. هرچه سن مردان افزایش می‌یابد، احتمال آنکه سطح تستوسترون پایین را تجربه کنند، بیشتر است. مردان با سطح تستوسترون زیر 300 ng / dL ممکن است درجاتی از علائم تستسترون پایین را تجربه کنند. پزشک می‌تواند آزمایش خون انجام دهد و در صورت لزوم درمان را توصیه کند. آنها همچنین می‌توانند در مورد مزایا و خطرات احتمالی داروی تستوسترون بحث کنند.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید.