آزمایش چکاپ ورزشکاران

ورزشکاران با توجه به فعالیت بدنی زیادی که دارند و مصرف مکمل‌های پروتئینی، نیاز به انجام آزمایش‌های دوره‌ای دارند تا وضعیت سلامتی آنها از جنبه‌های مختلفی مانند سطح هورمون‌ها، میزان ویتامین‌ها و املاح سنجیده شود. همچنین بررسی سلامت کبد در این افراد ضروری است.

بسیاری از تست‌هایی که به آنها اشاره شده است، با یک نمونه‌گیری خونی قابل بررسی است، اما ورزشکاران علاوه بر انجام این آزمایش‌ها، باید وضعیت عضلات و اسکلت بدنی خود را با یک فیزیوتراپیست هم چک کنند، به ویژه اگر نشانه‌هایی از درد و یا تغییر شکل در بدن خود مشاهده می‌کنند.

همچنین ورزشکارانی که هورمون تستسترون مصرف می‌کنند، حتما از نظر وضعیت دیابت باید مورد بررسی قرار بگیرند. البته برای انجام این آزمایش‌ها باید به مدت 12 تا 14 ساعت ناشتا بود.

لیست آزمایش‌های ورزشکاران

آزمایش‌های هورمونی ورزشکاران

برای بررسی وضعیت بدنی ورزشکاران، یک نمونه خونی وریدی معمولا از بازو گرفته می‌شود تا نشانگرهای اصلی را بررسی کند. هورمون‌هایی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، تستسترون، استرادیول و هورمون‌های تحریک کننده تیروئید (TSH) و تیروکسین است. میزان نامتعادلی از این هورمون‌ها، تغییر خلق و خو، دشواری در فرایند لاغر شدن و عضله سازی را منجر می‌شود.

همچنین این آزمایش سطح گلبول‌های قرمز خون، عملکرد کبد از جهت دفع سموم و سطح کلسترول را بررسی می‌کند. این موضوع از آن جهت مهم است که افرادی که مکمل‌های تستسترونی مصرف می‌کنند، ممکن است، گلبول‌های قرمز خونی بیشتری در بدن تولید شود که لخته شدن خون را سرعت می‌بخشد. همچنین التهاب کبد مواردی است که با مصرف زیاد مکمل‌ها ایجاد می‌شود.

هورمون رشد (GH) در بزرگسالان، حجم عضلات، دانسیته استخوان‌ها و متابولیسم چربی‌ها را تعیین می‌کند، مورد دیگری است که در آزمایش چکاپ ورزشکاران می‌تواند بررسی شود.

آزمایش چکاپ ورزشکاران با آزمایش آنلاین

برای انجام هر یک از آزمایش‌های ورزشکاران، می‌توانید به صورت تلفنی و یا از طریق وب سایت و اپلیکیشن درخواست دهید تا متخصصین مجرب به محل اعزام شوند و نمونه‌گیری را انجام دهند. به خاطر داشته باشید که نمونه‌گیری‌ها به صورت کاملا محرمانه انجام می‌شود، تست‌ها در آزمایشگاه‌های معتبر بررسی می‌شود و جواب آزمایش نیز در سریع‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال می‌شود.

بسته به اینکه کدام یک از آزمایش‌های مربوط به چکاپ ورزشکاران را انجام داده باشید، بین 1 تا 3 روز کاری جواب‌ها آماده شده و برای شما ارسال خواهد شد. 

به علت اینکه این آزمایش، یک آزمایش خونی است، توصیه می‌شود افراد حداقل 12 تا 14 ساعت قبل از آزمایش، ناشتا باشند و بهتر است آزمایش را در ابتدای صبح انجام دهند.

تمامی هزینه‌های مریوط به آزمایش‌های مختلف در آزمایش آنلاین مشخص شده‌اند، به طوری که قبل از درخواست آزمایش، می‌توانید هزینه‌ها را ببینید و در صورت ناواضح بودن خدمت، با پشتیبانی تماس بگیرید؛ هزینه‌ها بر حسب تعرفه‌های آزمایشگاه‌هایی است که آزمایش آنلاین با آنها همکاری می‌کند.

بله، شما می‌توانید با پزشکانی که مورد تائید آزمایش آنلاین هستند، پس از دریافت جواب آزمایش مشاوره شوید و یا وقت ویزیت دریافت کنید.

بله، آزمایش کراتینین، فاکتوری است که با آزمایش خون قابل اندازه‌گیری است و عملکرد کلیه‌ها را بررسی می‌کند.