فناوری های نانو

تفسیر نتیجه آزمایش خون
تفسیر نتیجه آزمایش خون
14 خرداد 1398
آزمایش پاتولوژی
آزمایش پاتولوژی
21 خرداد 1398

درخواست آزمایش در محل


فناوری های نانو

فناوری های نانو امروزه در علم پزشکی کاربرد بسیار زیادی را دارا است. در دنیای امروز با استفاده از فناوری نانو می توان به بسیاری از بیماری ها برای بهبود کمک نمود و همچنین برخی از بیماری ها را به طور دقیق تشخیص داد.

فناوری های نانو در رشته های مهندسی نیز کاربرد های فراوانی را دارد. با توجه به پیشرفت علم پزشکی و دخالت نانو فناوری در این علم دیگر نباید نگران درمان بیماری های سخت باشید زیرا با پیشرفت علم پزشکی و فناوری نانو می توان این بیماری هایی همچون سرطان و دیابت را بهبود بخشید. اما در ادامه می خواهیم برای شما برخی از کاربرد های فناوری نانو در علم پزشکی را توضیح دهیم.

 

ارتباط نانو فناوری و علم پزشکی

امروزه نانو ابزار ها ده تا صد برابر کوچکتر از سلول انسانی می باشند و تقریبا می توان گفت به اندازه مولکول های بزرگ بیولوژیک می باشند. نانو سیستم ها قدر هستند در سطح داخلی و خارجی سلول واکنش هایی را انجام دهند و در نهایت با استفاده از آن ها می توان بیماری ها را تشخیص و برخی دیگر از بیماری ها را درمان نمود. امروزه با استفاده از نانو فناوری می توانند مستقیم تومور های سرطانی را تخریب کنند و دوره درمان را کاهش دهند. اگرچه شاید هزینه این فرایند زیاد باشد اما زمانی که بیمار بداند دوره درمان کوتاهتر است و احتمال بهبود با این فرایند بسیار بالا است این فرایند را برای بهبود انجام می دهد. در نتیجه پذیرش به طبع بیشتر خواهد شد. بنابراین وارد شدن نانو فناوری در علم پزشکی تاثیر شگرفی در درمان و تشخیص بیماری ها دارد.

 نانو

اصول دارو رسانی کنترل شونده

در علم پزشکی این گونه بیان شده است که بدن بر اساس یک برنامه روزانه مشخص تغییر می کند و طبق این تغییرات درمان های دارویی نیز باید بر اساس همان برنامه بیولوژیکی به طور روزانه انجام شود.  واضح و بدیهی است که اگر دارویی به طور دقیق و در زمان مناسب به محل مورد نظر برسد عوارض جانبی دارویی و هزینه های درمان کاهش می یابد و به همان نسبت میزان پذیرش بیماران زیاد خواهد شد.

جالب است بدانید که در شیمی درمانی تومور های سرطانی  استخوان، سلول های سالم و سلول های سرطانی با هم از بین می روند و در نهایت بیمار ممکن است به بیماری عفونت مبتلا شود. بنابراین می توان این گونه بیان نمود که بیاران تحت شیمی درمان در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت می باشند. امروزه سیستم های دارو رسانی کنترل شونده با هدف تجویز مستقیم، به طور طولانی مدت طراحی شده اند که سبب ثابت ماندن سطح خونی دارو، تقریبا به صورت اپتیمم برای هر زمان دلخواه است. دارو رسانی با سرعت های منحصر به فرد ویژه به بافت مورد نظر با استفاده از سیستم های دارو رسانی و یا نانو حامل ها در شکل های گوناگون همانند نانوسفر، نانو کپسول، میکروامولسیون، کمپلکس های نانومولکولی و نانو ذرات می باشند.

 

اصول باز سازی رشد و بهبود بافت

نانو فناوری به بازسازی و رشد بافت در بدن نیز کمک بسیار بزرگی نموده است. علم مهندسی بافت با توجه به بحث های تولید بافت جدید در ابعاد آزمایشگاهی و قرار دادن این بافت در بدن افراد در طی عمل جراحی در محل بازسازی بافت بوسیله پیوند هایی مشابه با پیوند های طبیعی که از سلول های زنده تشکیل شده است در داخل و یا نزدیک ترین محل آسیب دیده وارد می شود و می پردازد. جالب است بدانید که این مواد بزرگتر از میکرون هستند و شایان ذکر است که توانایی بازسازی بافت را نیز ندارند و به همین دلیل موفقیت استفاده از این مواد به مشکل برخورده است.

نانو ذرات بسیار زیاد واکنش گر هستند و عملکرد مشترکی که با پروتئین های کنترل کننده رشد سلولی دارند، عمل بافت سازی انجام می شود. از دستاورد های اصول بازسازی بافت می توان به تولید غشای متخلخل نانو فیبری مرتجع که این دستاورد امکان جایگزینی با بافت قلبی را دارد. جالب است بدانید که این غشا را می توان به همراه آنتی بیوتیک ها،مسکن ها در اندازه های کم به طور مستقیم به داخل بافت درونی ارسال کرد.

 

فناوری نانو و دارو رسانی

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه می توان این گونه بیان نمود که توسعه ساخت نانو ذراتی از دارو های جامد یا دیگر داروهایی که توسط یک پلیمر زیست تخریب پذیر و یا زیست سازگار محاط شده باشد. انکپسوله کردن توسط پلیمریزاسیون فاز داخلی، میکروامولسیون، پلیمریزاسون ترکیبی امکان پذیر می باشد. در این زمینه دانشمندان امیدوار هستند که بتوانند ترکیبی از نانو ساختار یک پلیمر زیست تخریب پذیر و زیست سازگار به صورت دارو تولید نمایند.

شایان ذکر است که این ژل های پلیمری در جواب به تغییرات کوچک PH ، حرارت، شدت و ضعف نور به صورت برگشت پذیرمبتلا به تورم شده است و سبب آزاد سازی ماده فعال در فاصله های منظم و معین می شود.

فناوری های نانو

نانو ربات ها

نانو ربات ها می توانند دارو ها را دقیقا به بخش آسیب دیده برسانند. همچنین امروزه دانشمندان در دانشگاه کارنگی ملون نانوموتوری طراحی نموده اند که به آسانی درون رگ های انسان حرکت می کنند. نانو ربات ها ابتدا به بدن بیمار تزریق می شوند و سپس به سمت آن بافتی که برایش تعریف شده است حرکت می کند تا آن را شناسایی و درمان نماید همچنین جالب است بدانید که این نانوربات ها در هنگام تصویر برداری ام آر آی قابل روئیت هستند.

 

سخن پایانی

با پیشرفت فناوری نانو در علم پزشکی می توان در آینده نه چندان دور بیماری های که دوره درمان طولانی دارند و همچنین بیماری های خطرناکی که تشخیص دادن آن ها کار دشواری است با نانو فناوری در این زمینه به راحتی تشخیص داده شوند و درمان شوند. بیماری های همپون سرطان دارای دوره درمان طولانی تری می باشند و شیمی درمانی بیماران سرطانی ممکن است افراد را مبتلا به بیماری عفونت نیز نماید که با پیشرفت در این زمینه می توان از بروز این عوارش جلوگیری نمود. همچنین طول دوره درمان نیز کوتاه تر می شود. امید است با بهره وری در فناوری نانو  امکانات جدیدی در علم و فن پزشکی بهدلیل ساخت مواد در مقادیر مولکول های بیولوژیک همانند آنزیم ها و گیرنده ها ساخت.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 1