زایمان طبیعی

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 16 / 04 / 1400

برخی از زنان به جای استفاده از روش‌هایی که در آنها از آرامبخش، بی‌حسی یا بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصمیم می‌گیرند به صورت کاملا طبیعی فرزند خود را به دنیا آورده و زایمان کنند. مادر با زایمان طبیعی بدن خود را کنترل می‌کند. در طول دوره زایمان طبیعی معمولا پزشک متخصص و فردی به عنوان دستیار در کنار مادر هستند و وی را به آرامی به زایمان راهنمایی و حمایت می‌کنند
از نظر بسیاری از مادران آینده ، زایمان طبیعی به معنای شجاع بودن یا نبودن نیست بلکه به معنای درمان زایمان و زایمان به عنوان یک اتفاق طبیعی است. بسیاری از خانم‌ها تجربه را علی رغم درد بسیاری که متحمل می‌شوند، قدرتمند و پاداش آور می‌دانند. البته چه تصمیم بگیرید، کودک خود را به صورت زایمان سزارین یا طبیعی به دنیا بیاورید، شما یک ابرقهرمان هستید. چراکه هر دو نوع زایمان درد و سختی‌های مختص به خود را دارند و در هر صورت مادر عملی شگفت انگیز را انجام داده است. اصطلاح “زایمان طبیعی” در طول تاریخ برای توصیف زایمان بدون دارو استفاده می‌شده است.
در بعضی موارد، این بدان معنی است که از هیچ داروی مسکن در حین زایمان استفاده نکنید، اما سایر مداخلات پزشکی مانند نظارت بر قلب جنین را داشته باشید. یا می‌تواند به معنای عدم مداخله پزشکی باشد. بدون داروهای مسکن، زنان برای کمک به تسکین درد به روش‌های آرام‌سازی و تنفس کنترل شده اعتماد و تکیه می‌کنند. در حالی که به نظر می‌رسد این نوع زایمان در یک مرکز زایمان با ماما انجام می‌شود، ممکن است در بیمارستان نیز اتفاق بیفتد.

چرا زایمان طبیعی را انتخاب کنیم؟

اگر فکر می‌کنید زایمان طبیعی و بدون دارو غیرممکن به نظر می‌رسد، لازم اسن بدانید دلایل زیادی وجود دارد که برخی از خانم‌ها این کار را انجام می‌دهند. داروهای ضد درد می‌توانند بر روی زایمان تأثیر بگذارند، مانند سرعت بخشیدن به آن یا کاهش سرعت آن. همچنین می‌تواند بر روی مادر تأثیراتی مانند کاهش فشار خون یا ایجاد حالت تهوع داشته باشد.

 

زنان دیگر زایمان طبیعی را انتخاب می‌كنند زیرا آنها خواهان كنترل بیشتری بر روند زایمان از جمله مدیریت درد خود هستند. یا ممکن است احساس کنند که عدم استفاده از دارو به آنها کمک می‌‌ند تا به تجربه زایمان نزدیکتر باشند و آن را با وضوح بیشتری بخاطر بسپارند.

خطرات زایمان طبیعی کدامند؟

یکی از واضح‌ترین مواردی که در زایمان طبیعی احساس می‌شود، درد است. حتی اگر قبلاً نوزادی داشته باشید، نمی‌توانید نتوجه شوید که درد شما در حین زایمان چقدر بد یا خوب خواهد بود یا چقدر می‌توانید از پس آن برآیید. هر زایمانی، خواه از داروهای ضد درد استفاده کنید یا نکنید، خطر عوارضی مانند از دست دادن خون زیاد یا مشکلات بند ناف را دارد. تشخیص و درمان این عوارض بدون مداخله پزشکی ممکن است دشوارتر باشد.
اگر زایمان بدون مسکن را ترجیح می‌دهید، در صورت ضرورت پزشکی ممکن است بخواهید در مقابل گزینه‌های دیگر مانند زایمان سزارین اورژانسی (section C) را در اختیاز داشته باشید. افرادی که بارداری کم خطر دارند بهترین کاندیدای زایمان طبیعی هستند.

آنچه در هنگام زایمان طبیعی انتظار می‌رود

شروع زایمان طبیعی بدین صورت است که شما منتظر می‌مانید و اجازه می‌دهید زایمان خود به خود شروع شود و بدون مداخله پزشکی تا زمان زایمان پیشرفت کنید و دهانه رحم باز شود. زایمان اتفاق نمی‌افتد یا سرعت نمی‌یابد مگر اینکه از نظر پزشکی لازم باشد.
اگر قصد دارید کودک خود را در بیمارستان یا مرکز زایمان به دنیا آورید، پزشک یا ماما می‌توانند در انتخاب بهترین زمان برای زایمان به شما کمک کنند. بسته به ترجیحات، ممکن است به طور مداوم تحت کنترل قرار بگیرید، مثلاً با مانیتور قلب جنین، فقط در صورت لزوم کنترل شوید یا در فواصل منظم تحت کنترل باشید تا مطمئن شوید همه چیز در بهترین حالت ممکن است.
وقتی بدن آماده است، وضع حمل در حالتی که برای شما راحت‌تر است، به صورت زایمان طبیعی اتفاق می‌افتد. همانطور که گفته شد، مداخله پزشکی در زایمان وجود نخواهید داشت مگر اینکه برای ایمنی یا سلامتی شما یا فرزندتان ضروری باشد.
مانند انواع زایمان ، زایمان طبیعی زمان متفاوتی را برای افراد مختلف می‌گیرد. بدون مداخله پزشکی، دهانه رحم شما به طور طبیعی باز می‌شود و برای سرعت بخشیدن به زایمان به شما دارو داده نمی‌شود، بنابراین زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین طولانی تر می‌شود. از طرف دیگر، مداخلات پزشکی مانند اپیدورال نیز می‌تواند زایمان را کند‌تر کند. همچنین به خاطر داشته باشید که زایمان برای مادرانی که اولین فرزند خود را به دنیا می‌آوردند، طولانی‌تر است. سطح درد زایمان نیز برای همه متفاوت است. انواع متداول روش‌های تسکین درد وجود دارد که ممکن است در حین زایمان استفاده کنید.

روش‌های تسکین درد هنگام زایمان طبیعی

 • تکنیک‌های تنفس
 • ماساژ
 • دوش آب گرم یا حمام: بسته به آنچه مرکز زایمان یا بیمارستان شما ارائه می‌دهد، ممکن است بتوانید در وان زایمان کنید.
 • پیدا کردن راحت‌ترین موقعیت برای شما
 • تکنیک‌های حواس پرتی مانند موسیقی یا بازی‌ها
 • پد گرم کننده یا کیسه یخ
 • توپ تولد
 • طب فشاری
 • حمایت عاطفی

 

در بیشتر موارد، به محض اینکه آماده شدید، می‌توانید بلافاصله پس از تولد با کودک خود بمانید و شیردهی را شروع کنید. برای آماده شدن زایمان طبیعی یا بدون مداخله پزشکی، مطمئن شوید که برنامه زایمان شما کاملا واضح و مشخص است و ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، پزشک و ماما یا سایر افراد حامی می‌دانند که چگونه می‌خواهید روند زایمان شما ادامه یابد.
همچنین می‌توانید برای یادگیری انتظارات و همچنین روش‌های کنترل درد و آرام سازی به تنهایی یا با یک شریک زندگی به کلاس‌های آموزش زایمان بروید. حتماً این تکنیک‌ها را تمرین کنید تا تکنیک‌هایی را پیدا کنید که برای شما بهتر است.

اگر در طول زایمان نظر خود را تغییر دهید چه می‌شود؟

در صورت شدت درد، ممکن است برخی از خانم‌ها در طول زایمان نظر خود را تغییر دهند و اگر این کار را انجام دهید هیچ ایرادی ندارد. اگر قادر نبودید طبق برنامه پیش بروید، اصلا به خودتان سخت نگیرید. می‌توانید تقریباً در هر زمان از زایمان خود مقداری داروی مسکن داشته باشید، به شرطی که سر کودک شروع به بیرون آمدن نکرده باشد.
در اوایل زایمان، ممکن است به شما انسداد اپیدورال یا ستون فقرات داده شود. این دو به شما امکان می‌دهد در هنگام زایمان بیدار و هوشیار باشید، اما درد بسیار کمی را احساس می‌کنید. در تزریق اپیدورال یا ستون فقرات می‌توان انواع مختلفی از داروها را تجویز کرد. یک نوع مسکن، مانند یک ماده مخدر عمل می‌کند. همین امر باعث می‌شود که گزینه بهتری باشد زیرا بدون ایجاد بی حسی، درد را تسکین می‌دهد. این ممکن است روی کودک تأثیر نگذارد، مانند تزریق عضلانی یا وریدی داروی مسکن. نوع دیگر یک داروی بی حس کننده است که ممکن است شما را از کمر به پایین بی حس کند.
20دقیقه پس از تجویز اپیدورال، درد تسکین می‌یابد و میزان آن در تمام مدت زایمان قابل تنظیم و تحمل است. بلوک‌های ستون فقرات بلافاصله شروع به کار می‌کنند اما فقط یک تا دو ساعت طول می‌کشند. در حین زایمان فقط یک بار می‌توان آنها را تزریق کرد. بسته به دارویی که از طریق اپیدورال داده می‌شود، فشار آوردن را برای شما دشوار می‌کند. بنابراین بلوک‌های پودندال معمولاً در اواخر زایمان داده می‌شوند. یک بلوک پودندال درد در واژن و راست روده را تسکین می‌دهد اما به شما امکان می‌دهد عضلات شکم را کنترل کرده و تحت فشار قرار دهید. معمولاً درست قبل از بیرون آمدن کودک به مادر داده می‌شود. تسکین درد به اندازه اپیدورال نیست، اما شما می‌توانید کودک را به بیرون فشار دهید. بلوک‌های پودندال نیز بر کودک تأثیر نمی‌گذارد.

بهبودی پس از زایمان طبیعی چگونه است؟

بهبودی پس از هر نوع زایمان به شخص بستگی دارد. بسیاری از زنان در طی شش تا هشت هفته احساس بهبودی کامل می‌کنند، اما برای برخی دیگر ممکن است ماه‌ها طول بکشد. بهبودی از زایمان طبیعی مانند انواع زایمان طبیعی است. احتمالاً حداقل برای چند روز درد را احساس خواهید کرد. نشستن روی کیسه یخ یا حمام کردن می‌تواند کمک کننده باشد. فراموش نکنید که از خود مراقبت کنید و تا جایی که می‌توانید استراحت کنید تا زمانی که احساس بهبودی کامل کنید.

فوریت‌های پزشکی بعد از زایمان طبیعی

علائم زیر می‌تواند نشانه هایی از عارضه پس از زایمان باشد:

 • خونریزی شدید واژن
 • تب
 • سرگیجه یا غش کردن
 • سردرد شدیدی که از بین نمی‌رود
 • ادرار دردناک
 • درد و تورم در پاها
 • درد شکمی که بدتر می‌شود یا درد جدید شکمی

 

اگر نگران هستید، حتی در صورت عدم مشاهده این علائم با پزشک خود صحبت کنید. پزشک یا ماما می‌توانند به شما در درک بهتر روند تولد و انتظارات کمک کنند. اگر به زایمان بدون دارو علاقه‌مند هستید، در مورد اینکه آیا این کار برای شما مناسب است و یا بهترین راه برای به دنیا آوردن کودک است، با افراد متخصص صحبت کنید.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات نمونه گیری در منزل ، تست کرونا در منزل ، شنوایی سنجی در منزل ، آزمایش تیروئید و تزریق واکسن hpv  با مجموعه آزمایش آنلاین تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *