خودارضایی نوجوانان

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 06 / 06 / 1400

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2484

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2487

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2484

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2487

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2484

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2487

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2484

Notice: Undefined variable: class_align in /home/azmayes2/public_html/wp-content/themes/azma/functions.php on line 2487

اکثر نوجوانان نمی‌خواهند درباره خودارضایی صحبت کنند. اما لازم است بدانید، حتی اگر این مورد احساس شرم و خجالت را ایجاد می‌کند، بسیاری از نوجوانان آن را انجام می‌دهند. در واقع، بیش از نیمی از پسران 14 ساله اعتراف می‌کنند که آنها خودارضایی می‌کنند. این بدان معنی است که حداقل از هر دو پسر، یکی از آنها این کار را انجام داده است. حتی اگر اعتراف نکرده باشد. البته خودارضایی نوجوانان تنها مختص پسران نیست و آمار به دست آمده نشان می‌دهد که حدودا نیمی از دختران این کار را نیز انجام می‌دهند.

اگر والدین یک نوجوان هستید، ممکن است آگاه باشید که نوجوان شما خودارضایی می‌کند. اما به طور کلی، لازم است بداندی که به گفته افراد متخصص خودارضایی در نوجوانان یک فعالیت طبیعی است که در ابتدا به منظور کشف آنها از بدن خود صورت می‌گیرد.

البته نگرانی والدین نیز در برخی از موارد طبیعی و بجاست زیرا ممکن است دائما به این امر فکر کنید که نوجوان شما به ناحیه تناسلی خود آسیب برساند. اما به طور کلی، نگرانی وجود ندارد. تنها در صورت مشاهده برخی از نشانه‌های هشدار دهنده، ممکن است نوجوان شما نیاز به صحبت با شما یا یک فرد متخصص را داشته باشد.

خودارضایی در نوجوانان

خودارضایی قسمتی از اکتشافات جنسی دوران کودکی است که برخی از والدین به راحتی و به درستی با آن مواجه نمی‌شوند. بخشی از دشوار بودن این مورد ممکن است مربوط به این باشد که والدین نمی‌توانند درک کنند که نوجوانان نیز قوه جنسی دارند.

 

به تحریک ناحیه تناسلی توسط خوده فرد، خودارضایی گفته می‌شود. این مورد توسط پسران و دختران انجام می‌شود و رفتاری کاملا عادی و طبیعی است. جالب توجه است که تا سن پنج یا شش سال، خودارضایی بسیار رایج است. بچه‌های کوچک در مورد بدنشان بسیار کنجکاو هستند و با استمناء احساس آرامش و لذت را پیدا می‌کنند. جوانان نیز در مورد تفاوت‌های بین دختران و پسران کنجکاو هستند و بنابراین در سال‌های مهد کودک و پیش دبستانی ممکن است گاهی اوقات بدن یکدیگر را کشف کنند، از جمله ناحیه تناسلی.

از سن شش سالگی، انجام خودارضایی در عموم مردم ممکن است اتفاق بی‌افتد که عمدتا به دلیل عدم آگاهی اجتماعی کودکان و عدم درک موقعیت‌های اجتماعی توسط آنها است. با افزایش سن، رشد هورمون‌های جنسی، افکار، آگاهی، کنجکاوی و تنش‌های جنسی نیز افزایش می‌یابند.

همانطور که گفته شد خودارضایی نوجوانان کاملا امری طبیعی است. پس اگر متوجه شدید که نوجوان شما این کار را انجام می‌دهد، بدین معنی نیست که او یک فرد منحرف جنسی است.

خودارضایی نوجوانان و اکتشاف جنسی

همانطور که نوجوانان بلوغ را تجربه می‌کنند، آنها در مورد نواحی بدن خود که در حال توسعه هستند، بیشتر کنجکاو می‌شوند. همچنین متوجه تغییراتی در بدن خود و چگونگی عملکرد آنها خواهند شد.

یک مطالعه اخیر از پسران و دختران 14-17 ساله گزارش داد که 80 درصد از پسران و 48 درصد از دختران اعتراف کردند که خودارضایی می‌کنند. تفاوت بسیار زیادی میان اکثر نوجوانانی که این مورد را در خلوت خود انجام می‌دهند، وجود دارد. این تفاوت مربوط به نحوه خودارضایی و تعداد دفعات ( از چند بار در سال گرفته تا چندبار در طول روز) آن است.

متخصصان اطفال توضیح می‌دهند که تعداد دفعات خودارضایی نوجوانان ممکن است بر اساس تغییرات در احساسات جنسی و کنجکاوی در طول زمان متغیر باشد.

مشاوره با نوجوان درمورد خودارضایی

توصیه می‌شود زمانی که والدین در مورد رابطه جنسی با نوجوانان صحبت می‌کنند، از بازگو کردن مطالب و موارد مربوط به خودارضایی خجالت نکشند. به عنوان یک پدر و مادر، شما سبک ارتباطی خود را دارید و لازم است خود واقعیتان باشید.

در حالی که لازم نیست در مورد خودارضایی در نوجوانان با کودک خود به صورت کاملا بی‌پرده (نحوه انجام خودارضایی و مواردی از این قبیل) صحبت کنید، مهم است که نوجوان شما متوجه شود که قصد وارد شدن در حریم خصوصی وی را ندارید و یا نمی‌خواهید وی را کنترل کنید یا تمامی فعالیت‌های وی را کنترل کنید. تنها کافیست به فرزند خود اطمینان خاطر دهید که این مورد، امری شرم‌آور نیست و شما او را تحت هر شرایطی دوست خواهید داشت.

برای نوجوان شما مفید است که بدانید، کشف کردن بدن خود امری طبیعی تلقی می‌شود و این یک فعالیت شرم آور نیست. همچنین برای نوجوان شما مفید است که بدانید که خودارضایی یک فعالیت خصوصی است. نوجوان شما احتمالا به طور آشکارا اعتراف نمی‌کند که او استمناء می‌کند، و هیچ دلیلی وجود ندارد که وی را تحت فشار قرار دهید تا به این مورد اعتراف کند.

چه زمانی باید نگران خودارضایی در نوجوانان باشیم؟

چند مورد مربوط به مسائل خودارضایی در نوجوانان وجود دارد که والدین باید از آنها مطلع باشند:

 • قلدری: اگر نوجوان شما در خصوص خودارضایی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و یا از طرف دوستان و هم سن و سالانش مورد تمسخر قرار گرفت، شما به عنوان والدین وظیفه دارید برای به حداقل رساندن احساس شرم و خجالت، در ابتدا او را آرام کنید. همچنین، در حین رسیدگی به این مورد، به فرزند خود یادآوری کنید که هر گونه حمله به حریم خصوصی یک جرم و جنایت است و هیچ تقصیری متوجه فرزند شما نیست.
 • درد فیزیکی: گاهی اوقات یک منطقه تحریک شده می‌تواند درد داشته باشد و استفاده از روان کننده می‌تواند به حل این مسئله کمک کند. به منظور جلوگیری از خجالت زده کردن فرزند خود، در نظر داشته باشید که یک بطری روان کننده را در کابینه پزشکی خانه قرار دهید که وی بتواند بدون اشاره مستقیم به آن دسترسی داشته باشد.

 

 • آسیب فیزیکی: یک شی مورد استفاده برای خودارضایی می‌تواند در طول تحریک واژینال یا مقعدی منجر به ایجاد آسیب فیزیکی شود. اینها رخدادهای نادر هستند، اما اگر شما معتقدید که فرزند شما درد یا ناراحتی را در ناحیه تناسلی دارد، پیگیری کنید تا مورد جدی وی را تهدید نکند. به نوجوان خود بگویید که شما می‌توانید یک قرار ملاقات برای وی تنظیم کنید تا به دیدن متخصص اطفال برود.
 • عدم حفظ حریم شخصی: خودارضایی بیش از حد یا در موقعیت‌های عمومی مشکل ساز است و اغلب نشان دهنده وجود یک اختلالات رفتاری است. به عنوان مثال، نوجوانان مبتلا به FASD (اختلال جنینی ناشی از الکل) گاهی اوقات خود را به صورت جنسی در مکان‌های عمومی لمس می‌کنند یا فعالیت‌های نامناسبی را به دلیل وجود اختلال انجام می‌دهند.
 • نوجوانانی که مبتلا به اوتیسم هستند ممکن است به طور اجباری یا به علت راضی نگه داشتن دیگران به طور اجباری خود را تحمل کنند. اگر نوجوان شما این رفتارها را داشته باشد، باید به پزشک مراجعه نمایید. گاهی اوقات درمان رفتار یا دارو نیز می‌تواند کمک کند.
 • استمناء بیش از حد یا دغدغه استمناء: کودکان مبتلا به سوء استفاده جنسی ممکن است بیش از حد خودارضایی کنند.

سوالات رایج درمورد خودارضایی در نوجوانان

 1. آیا عوارض خودارضایی زیاد است و به من آسیب می‌رساند؟

خودارضایی اغلب به بدن شما آسیب نمی‌رساند. بسیاری از نوجوانان شایعات عجیب و غریب شنیده‌اند اما لازم است بدانید که نادرست هستند. برخی از این شایعات عبارت‌اند از:

 • نابینا می‌شوید
 • از نظر دهنی بیمار می‌شوید
 • رشد شما با مشکل مواجه می‌شود
 • مو یا زگیل در کف دست شما رشد می‌کند
 • هرگز قادر به برقراری رابطه جنسی طبیعی با فرد دیگری نخواهید بود
 • منبع اسپرم شما به پایان می‌رسد و قادر به بچه‌دار شدن نخواهید بود.
 • افراد دیگر تنها با نگاه کردن به شما متوجه می‌شوند که خودارضایی می‌کنید.

هیچ یک از این موارد درست نیست و خودارضایی به شما آسیب نمی‌رساند و هیچ کس متوجه نمی‌شود که شما آن را انجام می‌دهید مگر اینکه شخصا به آنها بگویید.

تنها خطر احتمالی که ممکن است در اثر خودارضایی در نوجوانان ایجاد شود، تحریک‌پذیری پوست ناحیه تناسلی است. این مورد اغلب با استفاده از محصولات روان کننده، لوسیون یا ژل از بین می‌رود.

 1. آیا خودارضایی بد یا کثیف است؟

پاسخ این سوال منفی است زیرا خودارضایی بخش عادی زندگی جنسی شماست. شما نباید هیچ گناه یا شرمی را در مورد انجام آن احساس کنید. احساس گناه در مورد خودارضایی می‌تواند شما را به شدت به فکر بیندازد و این مورد برای سلامت روانی شما ناسالم است.

 

 1. آیا خودارضایی نکردن بدین معناست که شما مشکل دارید؟

اگر شما بنا به هر دلیل خودارضایی نمی‌کنید، هیچ مشکل یا مورد اشتباهی وجود ندارد.

 1. آیا ممکن است از طریق خودارضایی به بیماری های مقاربتی مبتلا شوم؟

شما نمیتوانید یک بیماری مقاربتی مبتلا شوید زیرا این بیماری‌ها تنها از طریق تماس جنسی با فرد آلوده قابل انتقال است.

 1. آیا می توانم بیش از حد خودارضایی کنم؟

تعداد دفعات خودارضایی بستگی به شما دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما هنگامی که خودارضایی کنترل زندگی شما را به دست می‌گیرد، می‌تواند یک مشکل باشد. به بیان ساده‌تر، اگر شما ترجیح می‌دهید در خانه تنها بمانید و در هیچ یک از جمع‌های خانوادگی و دوستانه شرکت نکنید، بهتر از با یک درمانگر یا والیدن خود صحبت کنید.

 1. اگر سوالی درمورد خودارضایی دارم، چه باید کرد؟

ممکن است پرسیدن سوال در مورد خودارضایی دشوار باشد. ممکن است خجالت بکشید تا از والدین خود یا حتی دوستانتان در مورد آن بپرسید. توصیه می‌شود با یک پزشک یا مشاور بهداشتی صحبت کنید. کار آنها این است که با بیماران صادقانه در مورد مشکلات یا بدن بیمار صحبت کنند. آنها می‌توانند به هر سوالی که ممکن است در مورد خودارضایی داشته باشید، پاسخ صحیح دهند.

4 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  درسته که شایعاتی در مورد خودارضایی وجود داره که از نظر علمی درست نیستن.اما اگر پای صحبت بعضی از افرادی که به این عمل عادت کردن بشینید میفهمید که خودشون از این عمل خسته شدن و پشیمون هستن و دوست دارن این کارو ترک کنن.و نکته مهمتر اینه که خود ارضایی باید همراه با تصاویر برهنه و جنسی انجام بشه.یعنی بدون تصورات جنسی امکان پذیر نیست.پس افرادی که این کار رو انجام میدن قطعا باید به تماشای فیلم های مستهجن اقدام کنن ودیدن این فیلم ها آسیب های جدی روحی و روانی داره که از نظر علمی و آماری هم بررسی شده.پس نباید هیچ کسی رو به این کار ترغیب کرد تا بدون هیچ احساس بدی این عمل رو انجام بده.و در آخر هم باید بگم خودارضایی یکی از گناهان کبیرست و سرانجام این عمل آتشه.من معتقدم عذاب وجدان بعد از انجام این عمل کاملا بر اساس فطرت انسانه.من آدمی رو میشناسم که در دوره نوجوانی خود ارضایی میکرد در حالی که اصلا نمیدونست که این عمل حرامه.ولی با این حال به خاطر انجام این کارعذاب وجدان داشت تا اینکه فهمید خودارضایی حرامه و اقدام به ترک کرد.من معتقدم شیوع این عمل به خاطر دسترسی آسان به فیلم های مستهجنه و اشاعه این کار هم اصلا درست نیست.

 2. پارسا گفت:

  خدا لعنت کنه کسی رو که خود ارضایی رو یاد داد

 3. محسن گفت:

  اگه ترک کنیم همه مشکلاتمون رفع میشه ؟ و چقدر طول می‌کشه ؟

 4. مهدی گفت:

  سلام ایا خودارضایی برای رشد قد ما آسیب رسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *