آزمایش آنلاین

خواندن جواب آزمایش

آزمایش CBC
آزمایش CBC
6 دی 1396
آزمایش FBS
آزمایش FBS
6 دی 1396
به چه خدمتی نیاز دارید؟

خواندن جواب آزمایش

خواندن جواب آزمایش

خواندن جواب آزمایش خود را به دکترتان بسپارید و به توضیحات او اکتفا کنید. گاهی اوقات استرس زیادی دارید و دوست دارید زودتر نتیجه آزمایش را متوجه شوید ولی به دلیل اینکه باید مدت زیادی صبر کنید تا ویزیت پزشک بگیرید و وقت ندارید یا از حوصله تان خارج است. این راهنما به شما کمک می‌کند تا حدودی خودتان بتوانید خواندن جواب آزمایش را انجام دهید.

خواندن جواب آزمایش می تواند به سادگی توسط خود شخص با دانستن یکسری از موارد، صورت گیرد. البته باید در این زمینه دقت کافی را شخص داشته باشد و در هر صورت نیاز به مراجعه به متخصص جهت تفسیر جواب آزمایش، ضروری است. در ذیل به بررسی سوالات و پاسخ های داده شده در این زمینه پرداخته شده است که می تواند خواننده را بیشتر با این مبحث آشنا نماید.

 

در آزمایش چه مواردی مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

نتیجه نمونه به سه بخش تقسیم می­شود. نوع آزمایش گرفته شده (test) را در سمت چپ در قسمت بالا می­نویسند، عباراتی که در قسمت پایین کلمه test در ستون اول سمت راست است آزمایش هایی که از ما گرفته شده را نشان می دهد. در یک آزمایش معمول هورمون ها، قند خون، تری گلیسرید، کلسترول و… مورد آزمایش قرار می‌گیرند. هر آزمایشی فاکتورهای مخصوص به خود را دارد. در یک آزمایش خون تمام موارد بالا مورد آزمایش قرار می­گیرند. خیلی از مریضی­ها را می­توان از جواب این نمونه ها متوجه شد ولی ممکن است طبق دستور پزشک معالج موارد ریزتری هم مورد بررسی قرار گیرد.

 

تفسیر نوشته های نتیجه آزمایش

در ستون دوم که مربوط به نتیجه تست (result) است عددهایی نوشته شده است، این اعداد وضعیت جسمانی شما را نشان می­دهند. ستون سوم (unit) نشان دهنده نوع  واحد اندازه گیری است مانند میلی­گرم و…

جواب آزمایش

تفسیر اعداد در برگه آزمایش

منظور از عددهای نوشته شده در ستون چهارم ( Normal range) نشان دهنده میزان طبیعی بودن، مرز خطر و موارد خطرناک تست ها  بر حسب جنسیت و سن است. گاهی اوقات به جای سن کلمات خردسال (child) و بزرگسال (adult)  به کار برده می‌شود. گاهی اوقات در این ستون کلمه not seen هم استفاده می‌شود  که به منظور ندیدن عنصری در بدن است. کلمه Negative هم همین معنی را دارد.

 

موارد طبیعی در آزمایش

اعداد نوشته شده در ستون دوم (result)، مقدار مواد داخل بدنتان را نمایش می‌دهد. اگر مطابق با جنسیت و سنتان از عددی که در ستون چهارم (Normal range) که مقدار طبیعی را نمایش می‌دهد بیشتر باشد با High یا حرف H نمایش داده می­شود. اگر این مقدار مواد داخل بدنتان کمتر از مقدار طبیعی باشد با کلمه Low یا حرف  Lنمایش داده می­شود. این دو مورد را با ستاره هم مشخص می­کنند.

گاهی مواقع عبارت recheck در صفحه آخر یا در زیرنویس آزمایش نوشته می­شود، به منظور این است که این تست مورد نظر دو بار انجام شده و جواب صحیح است.

 

دلیل انجام آزمایش  Wbc

Wbc تعداد و مقدار گلبول های سفید را نشان می‌دهد. از مهم ترین راه های تشخیص عفونت در بدن، اندازه گیری تعداد سلول های سفید خون است. به دلیل اینکه این سلول‌ها از بدن دفاع می­کنند، در صورت انواع مریضی­های عفونی و غیرعفونی از خود عکس العمل های متفاوتی نشان می­دهند. از دلایل بالا رفتن تعدادWbc  در خون انجام حرکات سنگین جسمانی و ورزش های شدید، بارداری و زایمان نیز می­باشد.

 

 Rbc نشانه چیست؟

Rbc تعداد و مقدار گلبول های قرمز خون را نشان می­دهد. سلول های قرمز مهم ترین بخش خون و دلیل سرخی آن است. حمل و نقل اکسیژن و دی اکسید کربن از مهم ترین وظایف سلول های قرمز است. یک ماده به نام هموگلوبین باعث این قرمزی است.

 

نکاتی در مورد HTC

نام دیگرHCT  همان هموتوکریت است که برای اندازه گیری گلبولهای قرمز بکار برده می­شود. بعضی بیماریها و شرایط گوناگون باعث می­شود که تست Rbc و Hgb دچار مشکل شود، بنابراین  تست HTC هم انجام می­شود تا مقدار هموگلوبین و گلبول قرمز دقیقا نشان داده شود. مواردی که باعث افزایش  Htc می­شوند شامل سوختگی، اسهال شدید، مریضی های انسدادی ریوی، از دست دادن زیاد آب، تولید بیش از حد گلبول قرمز می­شوند، و از مواردی که باعث  کاهش  Htc می­شوند پرکاری تیروئید، سیروز کبدی، نارسایی مغز و استخوان و میلوم مولتیپل هستند.

 

بخش مهم نتیجه آزمایش

  • از عناصر اصلی سازنده سلول های قرمز هموگلوبین است که به سه صورت Hg ,Hgb ,HGB نوشته می­شود.
  • تعداد گلبول های قرمز را می‌توان از طریق اندازه کلی هموگلوبین تشخیص داد .هموگلوبین کمتر از 5 و بیشتر از 20خطرناک است و سریعا باید مورد بررسی قرار گیرند.
  • در ارتفاعات به دلیل کاهش اکسیژن آن منطقه و احتیاج بدن به اکسیژن زیادتر سبب ساخت زیادتر هموگلوبین می­شود.
  • افزایش سایز طحال باعث از بین رفتن بیشتر سلول ها می­شود که باعث پایین آمدن Rbc و Hgb می­شود.

 

بیشترین عدد در جواب آزمایش

به طور معمول بیشترین عدد در تست خون، مربوط به پلاکت است. پلاکت ها دارای آنزیم هایی هستند که سبب بسته شدن خون می­شوند. مهمترین وظایف پلاکت ها مانع بیرون آمدن گلبول قرمز از درون رگ ها و خونریزی می­شوند. فعالیت و ورزش های سنگین جسمانی و قرص های ضد بارداری از جمله عوامل افزایش تعداد پلاکت ها هستند.  پریودی و قرص استامینوفن نیز باعث کاهش تعداد پلاکت ها هستند.

 

راه های تشخیص دیابت

با آزمایش قند خون ناشتا  (FBS)می­توان میزان قند خون را متوجه شد. در صورتی که پس از 10الی 12ساعت قند خون شخص از 105میلی گرم در دسی لیتر زیادتر باشد نشانه خطر است که امکان دارد شخص در ده سال آینده به دیابت مبتلا شود، در این صورت شخص باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی احتیاط بیشتری کند.

تفسیر آزمایش

وضعیت بدن شما حاد است؟

اندازه نرمال تری گلیسرید در بدن که با TG نشان داده می‌شود بین 50 تا 150میلی گرم در دسی لیتر می­باشد که با چربی های درون بدن مانند چربی های زیان آور   (LDL)و چربی های سودمند (HDL) اندازه گرفته می­شود. اگر اندازه TG از 200میلی گرم در دسی لیتر بیشتر شود باعث افزایش بیماری های قلبی می­شود. اگر این مقدار از 500تجاوز کند وضعیت بیمار خطرناک و اورژانسی است و باید تست دوباره گرفته شود.

 

آیا چربی مفید (HDL)دارید؟

اندازه طبیعی HDL بین 30تا 80 میلی گرم در دسی لیتر خون می­باشد. در صورتی که اندازه  HDL در خون شخص از 35 پایین تر بیاید امکان حمله های قلبی افزایش می­یابد.

 

آیا چربی مضر (LDL)دارید؟ 

اندازه نرمال LDL بین 100تا 130 میلی­گرم در دسی­لیتر است. که 130 میلی­گرم در دسی­لیتر مقدار طبیعی آن است ولی اگر این مقدار به 160میلی­گرم در دسی­لیتر برسد خطرناک است و فرد ممکن است دچار مشکلاتی شود. اگر این مقدار به بیشتر از 160برسد وضعیت بیمار بسیار نگران کننده و حاد است.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1