آزمایش آنلاین

خواندن آزمایش تیروئید

آزمایشگاه بهبد
آزمایشگاه بهبد
19 دی 1396
آزمایش تیروئید
شرایط آزمایش تیروئید
27 دی 1396

درخواست آزمایش در محل


خواندن آزمایش تیروئید

خواندن آزمایش تیروئید

خواندن آزمایش تیروئید کار مشکلی است و فقط پزشک معالج شما می تواند بفهمد که شما بیماری تیروئید دارید یا خیر. در صورت داشتن بیماری تیروئید لازم است که با پزشک در مورد شروع درمان مشورت کنید. تیروئید غده ای به شکل پروانه است که در گردن واقع شده است و کارش تولید هورمون تیروئید است. اختلال در عملکرد تیروئید باعث می شود که هورمون تیروئید خیلی کم یا خیلی زیاد بسازد. این هورمون روی عملکرد اجزای بدن از ضربان قلب گرفته تا سوخت و ساز بدن کنترل دارد. در صورتی که پزشک معالج شما به این که شما مشکل تیروئیدی از جمله پرکاری تیروئید یا تیروئید فعال دارید مشکوک شود احتمال دارد که برای شما آزمایش تیروئید را تجویز کند.

خواندن آزمایش تیروئید را به پزشک معالج تان واگذار نمایید و راهنمایی های متخصص را عمل نمایید. سعی نمایید اگر علائمی از این بیماری مشاهده نمودید، حتما با متخصص درمیان بگذارید. شمار می توانید از طریق این صفحه درخواست آزمایش تیروئید بدهید. در ذیل اشارات کاملی به این بیماری و آزمایش های آن می پردازیم، پس با آزمایش آنلاین همراه باشید.

 

1. آیا اندازه TSH در بدن شما طبیعی است؟

منظور از TSH هورمون تحریک کننده است که توسط دکتر، برای فهمیدن مشکلات تیروئیدی انجام می­شود. این هورمون بوسیله غده هیپوفیز ساخته شده و باعث می شود که تیروئید هورمون T3 و T4 تولید و پخش کند. موتور غده تیروئید همان TSH است که مقدار تیروئید، سنتز و انتشار آن را در داخل بدن مشخص می کند. اندازه طبیعی TSH در محدوده ی 0.4-4 mlu/L است. در صورتی که TSH بدن شما بین این اعداد باشد نماد خوبی است؛ اما نرمال بودن TSH به منزله این نیست که به طور کامل مشکل تیروئیدی ندارید. در صورتی که آزمایش TSH شما نرمال باشد، ممکن است که هنوز پزشک معالج شما به این که شما مشکل تیروئیدی داشته باشید مشکوک باشد پس لازم است چند تست دیگر هم بگیرید.

آیا اندازه TSH در بدن شما طبیعی است؟

2. نتیجه تست با TSH زیاد چیست؟

TSH به تیروئید فرمان می دهد که T3 و T4 زیادتری بسازد. هورمون هایی که به دستور TSH آزاد شده اند در تمام بدن عمل می کنند. در صورت تحت فعال بودن تیروئید شما T4 و T3 زیادی آزاد نمی شود و باعث می شود غده هیپوفیز TSH زیادتری آزاد کند و جبران شود. پس زمانی که TSH زیاد است امکان دارد که شما تیروئیدتان کم کار (حالتی که غده تیروئید شما هورومون کمی تولید می کند) باشد. برای تشخیص دادن اینکه شما کم کاری تیروئید دارید لازم است که بیشتر بررسی شود و آزمایش بیشتری از شما گرفته شود.

 

3-علامت ها و نشانه های کم کار بودن تیروئید؟

به جز بالا بودن مقدار TSH، کم کار بودن تیروئید خیلی نشانه های ظاهری دارد که پزشک معالج با دیدن هر کدام از این نشانه ها و علامت های شک برانگیز به کم کاری تیروئید اشاره می کند.

 • حساس شدن زیاد به سرما
 • احساس خستگی
 • زیاد شدن وزن بدون هیچ دلیلی
 • خشکی پوست دور از انتظار
 • دچار یبوست شدن
 • احساس درد و خشک شدن عضلات
 • احساس درد و ورم کردن مفصل ها
 • دچار افسردگی شدن و یا دیگر تغییرات اخلاق و رفتار
 • کم تر شدن ضربان قلب نسبت به حالت عادی
 • نازک شدن مو ها
 • تغییر در چرخه قاعدگی
 • فکر کردن زیاد و آهسته حرف زدن

کم کاری تیروئید

4-نتیجه تست با TSH خیلی پایین در چیست؟

اگر TSH شما خیلی پایین باشد احتمال دارد دلیلش این باشد که هورمون های تیروئید T3 و T4 زیادی در بدن شما تولید شده باشد و نشان دهنده این موضوع است که تیروئید شما پرکار (تولید کردن بسیار زیاد هورمون تیروئید) است. برای تشخیص دادن اینکه شما پر کاری تیروئید دارید لازم است که بیشتر بررسی شود و تست بیشتری از شما گرفته شود. نتیجه TSH می تواند در تشخیص پزشک موثر باشد ولی به تنهایی نمی تواند کمک لازم را کند.

 

 5-علامت ها و نشانه های پر کار بودن تیروئید

به جز پایین بودن مقدار TSH، علایم و نشانه های ظاهری نیز دارد که پزشک معالج با دیدن هر کدام از این نشانه ها و علامت های شک برانگیز به پرکاری تیروئید اشاره می­کند.

 • سریع تر شدن ضربان قلب نسبت به حالت عادی
 • کم کردن وزن بدون هیچ دلیل خاصی
 • زیاد شدن اشتها
 • عرق کردن زیاد
 • لرزش بدن بیشتر در دست
 • احساس اضطراب، تحریک پذیری و یا تغییر کردن اخلاق و رفتار
 • احساس خستگی داشتن
 • حرکات روده به صورت پشت سر هم
 • در صورت بزرگ شدن غده تیروئید که می تواند در گردن شما احساس شود که به آن گواتر می گویند
 • مشکل خواب
 • بیرون زدگی بیش از حد معمول چشم ها یا برآمده شدن چشم ها (این نشانه در گونه ای خاص از پرکار بودن تیروئید است. نام این بیماری گریوز است که به طور خاصی، باعث اختلالات چشمی می شود و نام آن «افتالموپاتی گریوز است»)

 

6. برای کنترل کردن بیماری خودتان باید به طور مداوم به مقدار TSH دقت داشته باشید.

در صورتی که شما دچار مشکلات تیروئیدی باشید و در حال مداوا کردن باشید پزشک معالجتان حتما به شما توصیه می کند مرتب آزمایش TSH را انجام دهید تا متوجه شوید که درمان جواب داده است یا خیر و با کنترل کردن مداوم و مرتب اندازه TSH را نرمال نگه دارید. نحوه معالجه بیماری در کم کار بودن تیروئید و پرکار بودن تیروئید خیلی تفاوت دارد. مقدار طبیعی TSH برای معالجه تیروئید، معمولاً در محدوده 0.4 – 4.0 mIU / L است هر چند احتمال دارد که بر حسب مشکل تیروئید شما فرق داشته باشد.

احتمالا شما در ابتدای مداوای خود، نظارت های زیادتری دریافت خواهید کرد. هنگامی که روال TSH شما کاملا سازگار می­شود، در آن زمان مراقبت ها کمتر می شود. معمولاً سالی یک بار خوب است.

مقدار TSH

7. توجه کنید که آیا T4 شما در محدوده نرمال است؟

یکی از هورمون های رایج T4 است که در آزمایش مقدار آن را اندازه می­گیرند. این هورمون مستقیما توسط غده تیروئید تولید می شود و بعد از آن در تمام بدن در حال حرکت است مقدار نرمال T4 آزاد در محدوده 2.8 – 0.8 ng / dL است. احتمالا اندازه دقیق T4 بسته به آزمایشگاهی که نمونه را گرفته و فرم خاص گرفتن آزمایش تفاوت داشته باشد؛ اما با این وجود، برای خیلی از جواب های آزمایشگایی، در کنار آنها یک محدوده طبیعی تعیین کرده اند به صورتی که شما به آسانی می توانید متوجه شوید که آیا اندازه T4 بدن شما کم، معمولی و یا زیاد است.

 

8. خواندن نتیجه T4 در مقایسه با TSH در چیست؟

زمانی که اندازه TSH به صورت غیرمعمول زیاد باشد ممکن است علت کم کار بودن تیروئید باشد. اگر اندازه T4 پایین باشد، نشان دهنده هیپوتیروئیدی است و در صورتی که اندازه TSH به صورت غیر عادی پایین باشد احتمال دارد به دلیل پرکار بودن تیروئید باشد. همچنین زیاد بودن T4 هم نشان دهنده پر کار بودن تیروئید است.

 

9. بررسی اهمیت T3 در موارد پرکار بودن تیروئید امکان دارد.

هورمون دیگری که توسط غده تیروئید تولید شده است T3 نام دارد. ولی در اندازه هایی خیلی کمتر از T4 است. T4 از هورمون های اصلی تیروئید است که در تشخیص اختلالات تیروئیدی نقش مهمی دارد. در برخی از مریضی های خاص اگر تیروئید پرکار باشد، مقدار T3 بسیار افزایش می یابد ولی مقدار T4 نرمال است و در این هنگام است که اندازه گرفتن T3 خیلی اهمیت پیدا می کند. در صورتی که مقدار T4 نرمال باشد ولی TSH پایین باشد اگر مقدار T3 زیاد باشد نشان دهنده پرکاری تیروئید است. با اینکه T3 می تواند در تشخیص پرکار بودن تیروئید کمک کند ولی در تشخیص کم کار بودن تیروئید نمی تواند کمکی کند. مقدار T3 برای افراد بالای 18 سال معمولا در محدوده 2.3 – 4.2 pg / mL است. احتمال دارد اندازه دقیق T3 بسته به آزمایشگاهی که نمونه را گرفته و فرم خاص گرفتن آزمایش فرق کند؛ اما با این وجود، برای خیلی از جواب های آزمایشگاهی، در کنار آنها یک محدوده طبیعی تعیین کرده اند به صورتی که شما به آسانی می­توانید متوجه شوید آیا اندازه T3 بدن شما کم، معمولی و یا زیاد است.

بررسی اهمیت T3

10. نتیجه آزمایش آنتی بادی تیروئید برای افرادی که مشکلات تیروئیدی دارند

در صورتی که تشخیص داده شده باشد که شما دچار مشکلات تیروئیدی هستید، پزشک معالج شما به احتمال بسیار زیاد چند آزمایش دیگر برای ارزیابی بیشتر و تشخیص نهایی تجویز می­کند که معمولا آزمایش آنتی بادی گرفته می شود که احتمالا پزشک به تشخیص بهتری در تیروئید می­رسد. این آزمایش می تواند به تفاوت بین انواع بیماری های تیروئیدی و همچنین به شرایط خود ایمنی تیروئید کمک کند.

TPO آنتی بادی پراکسیداز تیروئید است که احتمال دارد در شرایط تیروئید خود ایمنی مثل مریضی گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو زیاد شود.

TG (آنتی بادی تیروگلوبولین) نیز احتمال دارد در بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو بالا رود.

TSHR (آنتی بادی گیرنده TSH) احتمال دارد در مریضی گریوز زیاد شود.

 

11. آیا کلسی تونین شما اندازه گیری می شود.

تست کلسی تونین احتمالا برای ارزیابی بیماری های تیروئیدی است. کلسی تونین احتمال دارد در موارد سرطان تیروئید زیاد شود. برای تشخیص تیروئید می­توان سونوگرافی، نمونه برداری و آزمایش انجام داد.

 

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =