جواب آزمایش تیروئید

قند ناشتا
قند ناشتا
11 بهمن 1397
تفسیر آزمایش بارداری
تفسیر آزمایش بارداری
20 بهمن 1397

درخواست آزمایش در محل


جواب آزمایش تیروئید

جواب آزمایش تیروئید را در صورتی که اطلاعاتی داشته باشید می توانید خودتان تفسیر کنید در غیر این صورت حتما از پزشک بخواهید در این مورد شما را راهنمایی کند. تیروئید غده ای در گردن و شبیه پروانه است که هورمون تیروئید را تولید می کند. کم و زیاد شدن این هورمون از علل اختلال در تیروئید می باشد که عامل بسیاری از بیماری ها در بدن می باشد.

جواب آزمایش تیروئید مثل هر آزمایش تخصصی دیگر در آزمایشگاه آماده می شود. برای اینکه از سلامت غده تیروئید خود اطمینان حاصل پیدا کنید از پزشک بخواهید آزمایش مربوطه را برایتان بنویسد. در روش های جدیدی که امروزه برای بررسی غده تیروئید انجام می شود از اسکن غده تیروئید و ید برداشتی استفاده می شود.

برای اسکن غده تیروئید به فرد بیمار ایزوتوپ ید تجویز می شود و مراحل هورمون سازی را بررسی می کنند ولی برای ید برداشتی، غده تیروئید ید نشاندار برداشته شده را چک می کند. کسانی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند ید کمتر و افراد مبتلا به پرکاری تیروئید بیشتر دریافت می کنند.

 

بررسی جواب آزمایش تیروئید

در صورتیکه در آزمایش خون شما تشخیص داده شود که شما به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا هستید پزشک آزمایش اولتراسوند یا جذب تیروئید را برای شما می نویسد. با این آزمایشات احتمال وجود توده یا غده چک می شود. در صورت طبیعی بودن اسکن احتمالا برای تنظیم غده تیروئید به شما دارو داده می شود. بعد از مصرف داروها باید مجددا آزمایش های مربوط به تیروئید انجام شود تا از اثربخشی داروها مطمئن شوید.

پرکاری تیروئید

مقدار TSH شما طبیعی است؟

برای اینکه پزشک بداند غده تیروئید یا همان هورمون تحریک کننده شما طبیعی است آزمایش TSH را برای شما تجویز می کند. غده هیپوفیز TSH را تولید می کند. این فاکتور تیروئید را به تحریک وا می دارد و هورمون های T3 و T4 را ایجاد و منتشر می کند.

TSH نرمال بین 0.4-4.0 می باشد که نشان دهنده طبیعی بودن TSH است. بعضی مواقع با این که TSH نرمال است ولی اختلال در تیروئید وجود دارد. در صورتی که پزشک به اینکه شما مشکلی در تیروئید دارید مشکوک شود ولی TSH نرمال باشد چندین آزمایش برای اطمینان و تشخیص می نویسد.

 

چرا مقدار TSH شما بالا است؟

قبلا گفتیم TSH تیروئید را تحریک و هورمون T3 و T4 منتشر می کند. با فعال بودن تیروئید این هورمون ها به مقدار کافی آزاد نمی شوند. در نتیجه با آزاد کردن بیشتر TSH توسط غده هیپوفیز جبران آن کم کاری می شود. پس یکی از علائم کم کاری تیروئید TSH بالاست. کم کاری تیروئید یعنی اینکه تیروئید به اندازه کافی هورمون ایجاد نمی کند.

علائم کم کاری تیروئید چه هستند؟

 • احساس خستگی داشتن
 • اضافه وزن زیاد
 • خشکی پوست
 • وجود درد و خشکی در عضلات
 • یبوست داشتن
 • تغییر در خلق و خو و افسرده شدن
 • نامنظم شدن قاعدگی
 • درد در مفاصل
 • احساس سرما داشتن
 • به آرامی صحبت کردن و فکر کردن

آزمایش تیروئید

چرا مقدار TSH شما پایین است؟

پایین بودن TSH یعنی اینکه دو هورمون T3 و T4 توسط غده تیروئید بیش از حد تولید شده اند در این حالت می گویند پرکاری تیروئید ایجاد شده است. برای اینکه پزشک تشخیص دهد به این مشکل گرفتار شده اید یا خیر آزمایش خون تجویز می کند. با خواندن جواب آزمایش تیروئید توسط پزشک پرکاری تیروئید تشخیص داده می شود. دقت به علائم بیمار هم می تواند به تشخیص این مشکل کمک کند.

 

علائم پرکاری تیروئید چه هستند؟

 • افزایش ضربان قلب
 • زیاد شدن اشتها
 • عرق کردن
 • کم شدن غیرمنتظره وزن
 • لرزیدن به خصوص لرزش در دست
 • استرس و تغییر اخلاق
 • احساس خستگی داشتن
 • بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر
 • بیرون زدن و برجسته شدن چشم

 

با اندازه گیری TSH برای بررسی و درمان تیروئید استفاده کنید

در صورتی که پزشک مشکوک شود که در شما اختلال در تیروئید وجود دارد آزمایش TSH را تجویز می کند. شما باید مرتب این آزمایش را انجام داده تا مطمئن شوید TSH شما نرمال است. داروهای تجویزی برای کم کاری و پرکاری تیروئید با هم متفاوت است. از زمان تشخیص مشکل تا رفع آن باید مرتب تحت نظر پزشک بود ولی بعد از رفع مشکل یک بار در سال برای چکاپ کافی می باشد.

 

آیا مقدار T4 شما نرمال می باشد؟

یکی از هورمون هایی که برای عملکرد تیروئید بررسی می شود T4 می باشد که به وسیله غده تیروئید ترشح می شود. بعد از اینکه این هورون به وسیله غده تیروئید تولید شد در تمام بدن به گردش در می آید. حد نرمال T4 2.8 – 0.8 ng / dL می باشد. در هر آزمایشگاه ممکن است طریقه انجام تست و حد نرمال آن متفاوت باشد.

هورمون تیروئید

ارتباط T4 و TSH چگونه است؟

بالا بودن غیر معمول TSH و ترشح کم T4 یعنی اینکه کم کاری تیروئید دارید و برعکس این حالت یعنی کم بودن TSH و بالا بودن T4 یعنی به پرکاری تیروئید مبتلا شده اید.

 

بررسی T3 در هنگام پرکاری تیروئید چگونه است؟

یکی از هورمون های اصلی تیروئید که T4 می باشد برای تشخیص بیماری تیروئید است. بعضی مواقع هنگام بررسی بیماری پر کاری تیروئید مقدار T4 نرمال است در این زمان باید T3 بررسی شود. در صورتی که T4 نرمال بوده و TSH پایین باشد، T3 بالا نشان دهنده پرکاری تیروئید است. هورمون T3 هنگام تشخیص پر کاری تیروئید در نظر گرفته می شود ولی برای کم کاری تیروئید اهمیتی ندارد.

حد نرمال T3 برای افراد بالای 18 سال 2.3-4.2 pg / Ml می باشد. با توجه به آزمایشگاه و شرایط انجام آزمایش مقدار دقیق این هورمون متفاوت است. ولی معمولا در هر آزمایشگاه برای تشخیص T3 حدی معین شده که با توجه به آن خود می توانید پایین، بالا یا نرمال بودن این هورمون را تشخیص دهید.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

47 − = 41