جواب آزمایش تیروئید

صفحه اصلی » سلامتی » جواب آزمایش تیروئید
قند ناشتا
قند ناشتا
11 بهمن 1397
تفسیر آزمایش بارداری
20 بهمن 1397

درخواست آزمایش در محل


جواب آزمایش تیروئید را در صورتی که اطلاعاتی داشته باشید می‎توانید خودتان تفسیر کنید در غیر این صورت حتما از پزشک بخواهید در این مورد شما را راهنمایی کند. تیروئید غده‎ای در گردن و شبیه پروانه است که هورمون تیروئید را تولید می‌کند. کم و زیاد شدن این هورمون از علل اختلال در تیروئید بوده که عامل بسیاری از بیماری‎ها در بدن است.

جواب آزمایش تیروئید مثل هر آزمایش تخصصی دیگر در آزمایشگاه آماده می‎شود. برای اینکه از سلامت غده تیروئید خود اطمینان حاصل پیدا کنید از پزشک بخواهید آزمایش مربوطه را برایتان بنویسد. در روش‎های جدیدی که امروزه برای بررسی غده تیروئید انجام می‎شود از اسکن غده تیروئید و ید برداشتی استفاده می‌شود.

برای اسکن غده تیروئید به فرد بیمار، ایزوتوپ ید تجویز می‎شود و مراحل هورمون‎سازی را بررسی می کنند ولی برای ید برداشتی، غده تیروئید ید نشاندار برداشته شده را چک می‎کند. کسانی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند ید کمتر و افراد مبتلا به پرکاری تیروئید بیشتر دریافت می‎کنند.

 

بررسی جواب آزمایش تیروئید

در صورتیکه در آزمایش خون شما تشخیص داده شود که شما به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا هستید پزشک آزمایش اولتراسوند یا جذب تیروئید را برای شما می‎نویسد. با این آزمایشات احتمال وجود توده یا غده چک می‎شود. در صورت طبیعی بودن اسکن احتمالا برای تنظیم غده تیروئید به شما دارو داده می‎شود. بعد از مصرف داروها باید مجددا آزمایش‎های مربوط به تیروئید انجام شود تا از اثربخشی داروها مطمئن شوید.

پرکاری تیروئید

مقدار TSH شما طبیعی است؟

برای اینکه پزشک بداند غده تیروئید یا همان هورمون تحریک کننده شما طبیعی است آزمایش TSH را برای شما تجویز می‎کند. غده هیپوفیز TSH را تولید می‏‎کند. این فاکتور تیروئید را به تحریک وا می‌دارد و هورمون‎های T3 و T4 را ایجاد و منتشر می‎کند.

TSH نرمال بین 0.4-4.0 است که نشان می‌دهد TSH شما طبیعی است. بعضی مواقع با این که TSH نرمال است ولی اختلال در تیروئید وجود دارد. در صورتی که پزشک به اینکه شما مشکلی در تیروئید دارید مشکوک شود ولی TSH نرمال باشد چندین آزمایش برای اطمینان و تشخیص می‌نویسد.

 

چرا مقدار TSH شما بالا است؟

قبلا گفتیم TSH تیروئید را تحریک و هورمون T3 و T4 منتشر می‎کند. با فعال بودن تیروئید، این هورمون‎ها به مقدار کافی آزاد نمی‎شوند. در نتیجه با آزاد کردن بیشتر TSH توسط غده هیپوفیز جبران آن کم کاری می‎شود. پس یکی از علائم کم کاری تیروئید TSH بالاست. کم کاری تیروئید یعنی اینکه تیروئید به اندازه کافی هورمون ایجاد نمی‎کند.

کم کاری تیروئید بر روی TSH اثر داشته و مشکلاتی را برای فرد به همراه دارد. که عبارتند از :

 • چاقی و زیادی وزن یکی از بدترین حالات ممکن بیماری است.
 • اختلال در دستگاه گوارش که یبوست را ایجاد می‎کند.
 • باعث تغییر اخلاق و افسردگی می‎شود.
 • مشکل در چرخه قاعدگی در خانم‎ها شکل می‎گیرد.
 • حاملگی را با مشکل مواجه می‎کند، احتمال سقط جنین در خانم های مبتلا افزایش می‎یابد.
 • کمتر شدن ضربان قلب را به همراه دارد.
 • فرد را دچار ضعف و خستگی می‎کند.
 • احتمال زیاد شدن مقدار کلسترول و فشار خون است.
 • ممکن است باعث درد در مفاصل شود.
 • مشکلاتی برای پوست و موی افراد مبتلا ایجاد می‎شود همچون ریختن ابروها و نازکی موها.
 • ضعف عضلات تنفسی که فرد مبتلا را با خستگی رو به رو کرده و در پاره‎ای از موارد صدای فرد را تغییر می‎دهد.
 • ممکن است فرد با مشکلات خواب مواجه شود.

آزمایش تیروئید

چرا مقدار TSH شما پایین است؟

پایین بودن TSH یعنی اینکه دو هورمون T3 و T4 توسط غده تیروئید بیش از حد تولید شده‎اند. در این حالت می‎گویند پرکاری تیروئید ایجاد شده است. برای اینکه پزشک تشخیص دهد به این مشکل گرفتار شده‎اید یا خیر آزمایش خون تجویز می‎کند. با خواندن جواب آزمایش تیروئید توسط پزشک، پرکاری تیروئید تشخیص داده می‎شود. دقت به علائم بیمار هم می‌تواند به تشخیص این مشکل کمک کند.

 

علائم پرکاری تیروئید چه هستند؟

 • افزایش ضربان قلب
 • زیاد شدن اشتها
 • عرق کردن
 • کم شدن غیرمنتظره وزن
 • لرزیدن به خصوص لرزش در دست
 • استرس و تغییر اخلاق
 • احساس خستگی داشتن
 • بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر
 • بیرون زدن و برجسته شدن چشم

 

با اندازه‎گیری TSH برای بررسی و درمان تیروئید استفاده کنید

در صورتی که پزشک مشکوک شود که در شما اختلال در تیروئید وجود دارد آزمایش TSH را تجویز می‎کند. شما باید مرتب این آزمایش را انجام داده تا مطمئن شوید TSH شما نرمال است. داروهای تجویزی برای کم کاری و پرکاری تیروئید با هم متفاوت است. از زمان تشخیص مشکل تا رفع آن باید مرتب تحت نظر پزشک بود ولی بعد از رفع مشکل یک بار در سال برای چکاپ کافی است.

 

آیا مقدار T4 شما نرمال است؟

یکی از هورمون‌هایی که برای عملکرد تیروئید بررسی می‎شود T4 است که به وسیله غده تیروئید ترشح می‎شود. بعد از اینکه این هورمون به وسیله غده تیروئید تولید شد، در تمام بدن به گردش در می‌آید. حد نرمال T4 2.8 – 0.8 ng / dL است. در هر آزمایشگاه ممکن است طریقه انجام تست و حد نرمال آن متفاوت باشد.

ارتباط T4 و TSH چگونه است؟

بالا بودن غیر معمول TSH و ترشح کم T4 یعنی اینکه کم کاری تیروئید دارید و برعکس این حالت یعنی کم بودن TSH و بالا بودن T4 یعنی به پرکاری تیروئید مبتلا شده‌اید.

 

بررسی T3 در هنگام پرکاری تیروئید چگونه است؟

یکی از هورمون‌های اصلی تیروئید که T4 است برای تشخیص بیماری تیروئید به کار می‎رود. بعضی مواقع هنگام بررسی بیماری پر کاری تیروئید مقدار T4 نرمال است در این زمان باید T3 بررسی شود. در صورتی که T4 نرمال بوده و TSH پایین باشد، T3 بالا نشان دهنده پرکاری تیروئید است. هورمون T3 هنگام تشخیص پر کاری تیروئید در نظر گرفته می‎شود ولی برای کم کاری تیروئید اهمیتی ندارد.

حد نرمال T3 برای افراد بالای 18 سال 2.3-4.2 pg / Ml است. با توجه به آزمایشگاه و شرایط انجام آزمایش مقدار دقیق این هورمون متفاوت است. ولی معمولا در هر آزمایشگاه برای تشخیص T3 حدی معین شده که با توجه به آن خود می‎توانید پایین، بالا یا نرمال بودن این هورمون را تشخیص دهید.

کلسی تونین اندازه‎گیری می‎شود

زمان سرطان تیروئید و همچنین در زمان رشد نامناسب سلول‎ها در تیروئید، کلسی تونین نیز مورد ارزیابی قرار می‎گیرد. آزمایش خون نیز می‎تواند اطلاعات مفیدی از عملکرد تیروئید را در اختیار پزشکان قرار دهد. همچنین از سونوگرافی برای شناساندن گره‎های تیروئید استفاده می‎کنند.

 

آزمایش آنتی بادی تیروئید برای تفکیک دادن با سایر بیماری‌های تیروئیدی:

از این آزمایش می‎توان به فرق بین انواع تیروئید و خودایمنی تیروئید پی برد.

TPO آنتی بادی پراکسیداز تییروئید در زمان خودایمنی احتمال دارد زیاد شود.

TG آنتی بادی گیرنده TSH نیز ممکن است در بیماری‎های تیروئید بالا برود.

شما می‎توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش‎های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 − 56 =