آزمایش آنلاین

تفسیر آزمایش TSH

خواندن جواب آزمایش بارداری
خواندن جواب آزمایش بارداری
14 آذر 1397
آزمایش قند خون بارداری
آزمایش قند خون بارداری
14 آذر 1397
به چه خدمتی نیاز دارید؟

تفسیر آزمایش TSH

تفسیر آزمایش TSH

تفسیرآزمایش TSH کار دشواری می باشد. برای تفسیر آن، فرد باید اطلاعات لازم را کسب نماید هرچند که پزشک معالج بهترین انتخاب برای تفسیر آزمایش TSH می باشد. هورمونTSH  مخفف عبارت «Thyroid Stimulating Hormone»  می باشد. این هورمون مربوط به عملکرد غده تیروئید است که متابولیسم، سوخت و ساز، انرژی موجود در بدن، رشد مغز و عملکرد دستگاه عصبی را تنظیم می‌کند و این هورمون از طریق هورمون هیپوفیز در خون انسان منتشر می ‌شود. مهم ترین و اصلی ترین وظیفه هورمون TSH در بدن تحریک غده تیروئید و هورمون‌های تیروئید را در خون منتشر نماید.از مهم ‌ترین هورمون ‌های غده تیروئید  می توان به هورمون تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3)اشاره نمود. به طور کلی می توان بیان نمود که غده تیروئید با جذب ید در بدن هورمون‌سازی می نماید و در بهترین زمان هورمون ‌های ساخته ‌شده را در خون منتشر می سازد.

تفسیر آزمایش TSH توسط پزشک معالج مناسب ترین انتخاب برای تشخیص عملکرد غده تیروئید می باشد تا در صورت کم کار بودن و یا پر کار بودن غده تیروئید درمان های لازم را شروع نماید.

 

آزمایش TSH

یکی از بهترین روش های بررسی عملکرد تیروئید، اندازه گیری میزان هورمون TSH در خون می باشد. با مشاهده نتیجه آزمایش TSH  پزشک می تواند با توجه به میزان سطح TSH تشخیص دهد که اگرهورمونTSH  سطح بالایی داشته باشد فرد مبتلا به کم کاری تیروئید (primary hypothyroidism) و اگر سطح پایین داشته باشد مبتلا به پرکاری تیروئید می باشد.

 

TSH  در آزمایش خون چیست؟

بهترین روش برای بررسی عملکرد تیروئید, اندازه گیری سطح هورمون TSH  در خون است که این آزمایش با نمونه گیری خون صورت می گیرد.یکی ازمهم ترین و اصلی ترین هورمون های تیروئید که بوسیله غده تیروئید ترشح می شود، تیروکسین (T4)  می باشد ، به دلیل اینکه این هورمون متشکل از 4 اتم ید می باشد به آن (T4) می گویند. اگر هورمون تیروکسین یکی از اتم های ید خود را ازدست بدهد به تری ید تیروئین (T3) تبدیل می شود. این عمل معمولا در کبد و بافت های مخصوصی همانند مغز اتفاق می افتد. هورمون تحریک کننده تیروئید که همان TSH  می باشد میزان تیروکسین ترشح شده را کنترل می نماید. هورمون TSH که همان هورمون تحریک کننده تیروئید می باشد بوسیله غده هیپوفیر در مغز قابل ترشح است.

مقدار هورمون TSH که غده هیپوفیز در بدن انسان وارد جریان خون می نماید وابسته به میزان تیروکسین در غده هیپوفیز است. اگر غده هیپوفیز تیروکسین کمتری را در خون ببیند، هورون TSH بیشتری ترشح می کند تا غده تیروئید بتواند مقدار تیروکسین تولید شده را افزایش دهد اما در صورتی که مقدار تیروکسین در خون بیشتر از حد نیاز باشد، غده هیپوفیز دیگر هورمون TSH تولید نمی کند. بدین صورت می توان بیان نمود که عملکرد غده تیروئید و غده هیپوفیز اکثر موارد همانند بخاری و ترموستات می باشد. عملکرد ترموستات و بخاری این گونه است که هنگامی که بخاری خاموش و هوا سرد شود، ترموستات دما محیط را تشخیص می دهد و بخاری را روشن می کند. غده تیروئید و هیپوفیز نیز همانند عملکرد بخاری و ترموستات می باشند.

آزمایش TSH

تفسیر نتایج آزمایش تیروئید (TSH)

نوع تیروئیدT3T4TSH
کم کاری تیروئید خفیفمعمولینرمالبالا
کم کاری تیروئیدکم/متوسطکمبالا
هیپرتیروئیدی خفیفنرمالنرمالکم
هیپرتیروئیدیبالا/متوسطبالا/متوسطکم
غیرتیروئیدبیماری کم کاری تیروئید غده هیپوفیز

 

کم/متوسطکم/متوسطکم

 

تفسیر نتایج آزمایش با TSH زیاد :

هورمون TSH به غده تیروئید دستور می دهد که  چه میزان T3و T4  تولید نماید.اگر مبتلا به تیروئید پرکار باشید T4 و T3 زیادی تولید نمی شود و به همین دلیل غده هیپوفیز TSH بیشتری ترشح می کند. پس مواقعی که TSH زیاد باشد احتمال اینکه فرد دچار کم کاری تیروئید باشد وجود دارد. برای تشخیص دقیق تر لازم است که آزمایش بیشتری صورت گیرد.

 

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید :

کم کاری غده تیرویید یک اختلال شایعی می باشد که بیشتر افراد از علایم و نشانه های آن آگاهی لازم را ندارند. چند نمونه از علائم و نشانه های کم کاری تیروئید در زیر بیان شده است:

 • افزایش حساسیت به سرما
 • خستگی زیاد در طول روز
 • افزایش وزن بدون دلیل
 • پوست خشک
 • یبوست
 • درد و خشکی عضلانی
 • درد و تورم مفاصل
 • افسردگی و یا سایر تغییرات خلق و خوی
 • با سرعت کمتری ضربان قلب عادی
 • نازک شدن مو
 • تغییرات چرخه قاعدگی
 • تفکر و یا صحبت کردن آهسته

 تفسیر TSH

علائم پرکاری تیروئید:

همان طور که کم کاری تیروئید علائم و نشانه هایی دارد پرکاری تیروئید نیز دارای علائم و نشانه هایی می باشد که در زیر تعدادی از این علائم بیان شده است:

 • ضربان قلب سریع تر از حد معمول
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • افزایش اشتها بیش از حد معمول
 • تعریق زیاد
 • لرزش، بیشتر مواقع لرزش دست
 • اضطراب، تحریک پذیری
 • خستگی
 • حرکات مکرر روده
 • بزرگ شدن غده تیروئید ( این غده در قسمت جلو گردن فرد بیمار قابل تشخیص است و به آن یک گواتر می گویند)
 • مشکل خواب
 • برآمدگی چشم و یا بیرون زده بیش از حد معمول (در نوع خاصی از پرکاری تیروئید به نام بیماری گریوز این اتفاق می افتد که به آن، افتالموپاتی گریوز می گویند.)

شما می توانید به راحتی درخواست آزمایش تیروئید را بدهید.

اندازه گیری کلسی تونین

آزمون کلسی تونین برای بررسی تخصصی تر مشکلات تیروئیدی انجام می شود. از این آزمایش برای افرادی که مشکوک به سرطان تیروئید می باشند تجویز می شود. نمونه برداری ، سونوگرافی و یا آزمایش ید برای تشخیص تیروئید انجام می شود. با انجام آزمایش خون پزشکان می توانند اطلاعاتی برای تشخیص مشکلات ساده تیروئید دریافت نمایند. برای مشکلات وسیع تر همچون سرطان تحقیقات گسترده تر برای تشخیص دقیق لازم است و با انجام سونوگرافی تیروئید، نمونه برداری و یا آزمایش ید می توان به تشخیص دقیق تری دست یافت.

از سونوگرافی تیروئید بیشتر مواقع برای شناسایی گره های تیروئید استفاده می شود. با پیدا شدن هر گره ، سونوگرافی می تواند بیان نماید که آیا آن گره ها ندول (پر از مایع) جامد یا کیستیک می باشند که هر کدام از این موارد نیاز به درمان های مختلفی دارند .همچنین با انجام سونوگرافی می توان دریافت که  گره یا توده چه میزان رشد کرده است و یا چه نغییراتی رخ داده است. بیوپسی تیروئید یک نمونه گیری از ندول های مشکوک برای رد کردن احتمال سرطان می باشد. با انجام اسکن جذب ید نیز می توان دریافت که کدام قسمت هایی از تیروئید بطور معمولی فعالیت دارد و همچنین مناطق فعال و غیر فعال از این طریق قابل شناسایی می باشد.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند