تفسیر آزمایش تیروئید در بارداری

تفسیر آزمایش تیروئید در بارداری

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • 23 / 09 / 1397

تفسیر آزمایش تیروئید در بارداری

تفسیرآزمایش تیروئید در بارداری نیازمند اطلاعات جامع وکاملی می باشد که افراد نمی توانند نتیجه آزمایش تیروئید در بارداری را تفسیر نمایند و باید با مراجعه به پزشک خود نتیجه آزمایش را تفسیر نمایند. بیماری تیروئید در دوران بارداری هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک می باشد. بنابراین خانم های باردار باید به این نکته توجه نمایند که مبتلا به بیماری تیروئید در دوران بارداری نشوند.

آزمایش تیروئید به مجموعه ای از آزمایش های خون گفته می شود که عملکرد غده تیروئید مورد بررسی قرار می گیرد. غده تیروئید در قسمت پایین و جلوی نای قرار دارد. وظیفه اصلی این غده تنظیم متابولیسم بدن، تولید انرژی و حالات روحی بدن است.

بیماری تیروید ممکن است کم کار و یا پر کار باشد که هر کدام از این انواع بیماری تیروئید علائم و نشانه های منحصر به خود را دارا می باشند. درخواست آزمایش تیروئید را می توانید از این صفحه ثبت کنید.

 

خانم های باردار باید آزمایش تیروئید را انجام دهند، به دلیل اینکه در این دوران جنین ید بیشتری از بدن مادر دریافت می کند، رشد و تکامل سیستم عصبی جنین بوسیله هورمون های بدن مادر صورت می گیرد. بنابراین لازم است که زنان قبل از بارداری با انجام آزمایش تیروئید عملکرد غده تیروئید خود را بررسی نمایند. اگر غده تیروئید زنان باردار کم کار باشد سبب سقط جنین خواهد شد و یا ممکن است نوزاد دچار عقب ماندگی ذهنی شود.

آزمایشی ضروری و مهم می باشد، زیرا در این دوران جنین ید بیشتری از بدن مادر دریافت می کند و تکامل سیستم عصبی جنین بوسیله هورمون های بدن مادر صورت می گیرد بنابراین ضروری است که زنان قبل از بارداری با انجام آزمایش تیروئید عملکرد غده تیروئید خود را بررسی نمایند. اگر غده تیروئید زنان باردار کم کار باشد سبب سقط جنین خواهد شد و یا ممکن است نوزاد دچار عقب ماندگی ذهنی شود. بنابراین توصیه می شود که زنان باردار از خوردن  شغلم ، بادام زمینی، و کلم که سبب دفع ید می شوند خودداری نمایند و بیشتر از میگو و ماهی در برنامه غذایی خود استفاده نمایند.

تفسیر آزمایش تیروئید

تفسیر عملکرد غده تیروئید در آزمایش تیروئید بارداری:

دو هورمون گونادوتروپین کوریونی انسانی (Hcg) و هورمون استروژن در عملکرد غده تیروئید در دوران بارداری تاثیر بسزایی دارد. هورمون (Hcg) در سه ماهه اول بارداری سطح بالایی دارد که به همین سبب از ترشح TSH جلوگیری می نمایند. بدین صورت ممکن است خانم باردار به بیماری تیروئید پرکار مبتلا شود. بنابراین مقدار TSH در سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد و در طول دوران بارداری به حالت اولیه خود باز می گردد.

هورمون استروژن مقدار پروتئین های ناقل هورمون های تیروئید را در سرم افزایش می دهند و بیش از 99 درصد هورمون های تیروئید در خون به این پروتئین ها متصل می باشند. بدین صورت هورمون های تیروئید تام افزایش می یابند اما هورمون های آزاد به صورت نرمال باقی می مانند. با نرمال باقی ماندن میزان هورمون های TSH، Free T4، Free T3 در طول بارداری، عملکرد تیروئید نیز نرمال است و تغییری نمی کند.

 

میزان نرمال غده تیروئید در بارداری:

میزان TSH در سه ماهه اول بارداریmU/L2.5
میزان TSH در سه ماهه دوم بارداریmU/L 3
میزان TSH در سه ماهه سوم بارداریmU/L 3

 

میزان هورمون T3 و T4 دردر افراد باردار تقریبا یک و نیم برابر افراد غیر باردار می باشد. با توجه به موارد ذکر شده می توان بیان نمود که کم کاری تیروئید در بارداری یعنی کاهش میزان T4 و افزایش TSH می باشد. در صورتی که تنها میزان TSH افزایش یابد ،کم کاری تیروئید بالینی گفته می شود.

تیروئید در بارداری

تاثیر کم کاری تیروئید در دوران بارداری:

 • فشار خون باردرای
 • جدا شدن زود هنگام جفت
 • نا منظمی زدن ضربان قلب جنین
 • زایمان زودرس
 • وزن کم جنین هنگام تولد
 • احتمال افزایش به سزارین مادر
 • افزایش احتمال مرگ دوران جنینی
 • افزایش بروز اختلالات عصبی در جنین
 • افزایش خونریزی بعد از زایمان

گاهی اوقات ممکن است مادری که قبل از بارداری به کم کاری تیروئید مبتلا است ، احتمال سقط جنین در سه ماهه اول بارداری برای او نسبت به افرادی که بعد از بارداری به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند، افزایش یابد. همچنین ممکن است این افراد به دلیل عدم تخمک گذاری ناشی از هیپوتیروئیدی با نا باروری رو به رو شوند.

 

تشخیص بیماری تیروئید در دوران بارداری

همان طور که گفته شد تیروئید به دو نوع کم کار و پرکار تقسیم بندی می شود که بر اساس موارد زیر تشخیص داده می‌شوند:

 • نشانه ‌های تیروئید
 • معاینات فیزیکی
 • انجام آزمایش خون TSH برای مشخص شدن میزان سطح هورمون (TSH) و هورمون‌ های تیروئید T3 و T4

 آزمایش تیروئید در بارداری

راه کار های درمانی بیماری تیروئید در بارداری

خانم های بارداری که بیماری پرکاری تیروئید دارند، با مصرف داروی ضد تیروئید، می توانند از تولید هورمون ‌های تیروئید جلوگیری نمایند. نام این دارو پروپیل تیور اسیل یا PTU می باشد و این دارو برای افرادی که در سه ماهه اول بارداری مبتلا به تیروئید می شوند، مناسب است و بیماری تیروئید پر کار را کنترل می نماید. اگر خانمی بعد از سه ماهه اول بارداری مبتلا به بیماری تیروئید شود، آن گاه برای وی داروی متامیزول تجویز خواهد شد. گاهی اوقات  ممکن است  بیمار به این دارو ‌ها واکنش نشان ندهد و یا تحت تاثیر عوارض جانبی دارو ها قرار بگیرد، در آن صورت پزشک معالج می تواند با جراحی قسمتی از تیروئید را بردارد .

برای درمان کم کاری تیروئید نیز با مصرف هورمون مصنوعی لووتیروکسین که مشابه هورمون T4 می‌باشد، بیماری کم کاری تیروئید بارداری قابل کنترل است. پزشک با تنظیم کردن دوز لووتیروکسین ، می تواند بر عملکرد تیروئید هر ۴-۶ هفته در دوران بارداری کنترل داشته باشد . اگر فردی از قبل لووتیروکسین مصرف می کند، ضروری است که به محض باردار شدن به پزشک مربوطه اطلاع دهد؛ زیرا در دوران بارداری میزان هورمون تیروئید افزایش می یابد، بنابراین مقدار لووتیروکسین نیز زیاد می شود.

 

خانم های باردار باید به این نکته توجه نمایند که آهن و کلسیم موجود در ویتامین ‌های پریناتال ممکن است از جذب هورمون تیروئید در بدن جلوگیری نماید، بنابراین نباید این ویتامین‌ها را هم زمان با لووتیروکسین مصرف نمود و باید حداقل یک فاصله زمانی ۵ ساعته برای مصرف آن ها در نظر گرفت.

 

مکمل ‌های طبیعی

تیروئید برای ساختن هورمون ‌های خود از ید استفاده می‌ کند، ید ماده معدنی مهمی برای یک مادر باردار محسوب می ‌شود. در طول دوران بارداری، کودک از ید موجود در رژیم غذایی مادر استفاده می‌کند. در زمان بارداری، زنان باردار در طول روز باید حدود 250 میکرو گرم ید مصرف نمایند. همچنین  با مصرف قطره ید و یا خوردن غذا هایی که حاوی مقدار زیادی ید می باشند همچون جلبک دریایی، جلبک دالس و …  سبب بدترشدن پرکاری و کم‌کاری تیروئید خواهند شد. بنابراین برای مصرف ید در روز باید با پزشک خود مشورت نمایند.شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات نمونه گیری در منزل ، تست کرونا در منزل ، شنوایی سنجی در منزل ، آزمایش تیروئید و تزریق واکسن hpv  با مجموعه آزمایش آنلاین تجربه کنید.

4 دیدگاه ها

 1. پورقاسم گفت:

  برای انجام ازمایش تیروئید از ازمایش انلاین درخواست کردم منزل مراجعه کردند و عالی بود

 2. دلارام گفت:

  ممنون از خدماتتون ولی ممنون میشم نمونه گیراتون با تاخیر مراجعه کردن

 3. رضا گفت:

  پرستار در منزل میخواستم که گفتن به زودی خدماتتشون اضافه میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *