آزمایش آنلاین

تست بارداری خون

آزمایش خون TSH
آزمایش خون TSH
10 اسفند 1397
تفسیر آزمایش خون CRP
تفسیر آزمایش خون CRP
10 اسفند 1397

درخواست آزمایش در محل


تست بارداری خون

تست بارداری خون یا همان آزمایش خون بارداری که برای تشخیص حاملگی گرفته می شود. در تست بارداری خون از فرد نمونه خون گرفته می شود تا در آزمایشگاه میزان هورمون گونادوتروپین بررسی شود و تشخیص داده شود که آیا فرد باردار است یا خیر. دو نوع تست بارداری خون وجود دارد. تست بارداری خون کمی که در آن مقدار دقیق هورمون HCG موجود در خون فرد بررسی می شود و تست خون کیفی هورمون  hCG که در این تست بارداری خون، باردار بودن یا نبودن فرد به صورت مثبت یا منفی آزمایش مشخص می شود.

تست بارداری خون بر مبنای هورمون بارداری برای افرادی که عادت ماهیانه مرتبی ندارند، بیشتر کاربرد دارد. خانم ها قبل از بارداری و بعد از بارداری ضروری است تست هایی را انجام دهند تا بتوانند از این راه از سلامت خود و جنین اطلاع پیدا کنند. یکی از دقیق ترین روش های تشخیص بارداری یک خانم، انجام تست بارداری خون است که این تست از آزمایش ادرار دقیق تر و قطعی تر است و در حدود 97 درصد جواب بدست آمده درست می باشد.

 

تست بارداری خون چه زمانی باید انجام می‌شود؟
هورمون HCG در حاملگی طبیعی در هفته 4 الی 6 ، پس از شروع بارداری به حداکثر میزان خود رسیده  و با گذشت زمان  کم کم به حداقل میزان خود خواهد رسید.

هورمون  HCGدر برخی از موارد همانند حاملگی مولار، بارداری خارج رحم، برداشت کل رحم و کورتاژ پس از حاملگی زودتر و سریع تر از روند اصلی خود کاهش می یابد. بنابراین توصیه می شود تست بارداری خون را هر موقع که مشکوک به حاملگی می باشید سریعا انجام دهید.

تست خون

ناشتا بودن برای انجام تست بارداری خون لازم است؟
برای انجام تست بارداری خون نیازی به ناشتا بودن نیست. در هر موقع از شبانه روز می توانید تست بارداری خون را انجام دهید.  هورمون HCG نخست در خون فرد ظاهر می ‌شود و سپس شروع به متابولیزه شدن می نماید و در ادرار دفع خواهد شد. بنابراین می توان این گونه بیان نمود که بررسی این هورمون در تست بارداری خون دقیق‌تر است و زودتر می توانیدجواب مثبت و یا منفی آن را دریافت نمایید.

در برخی موارد همچون حاملگی خارج رحم ضروری است که تست بارداری خون صورت گیرد. همان طور که در بالا ذکر شد تست بارداری خون برای بررسی بتا به دو نوع کیفی و کمی تقسیم بندی می شود که در نوع کیفی آن تنها وجود هورمون HCG  در موجود خون مورد بررسی قرار می گیرد و در نوع کمی آن میزان هورمون HCG  مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سطح hCG خون در طول دوران بارداری

سه هفته IU/I 5-0
چهار هفته IU/I 426-5
پنج هفته IU/I 7340-18
شش هفته IU/I 56500-1080
هفت تا هشت هفته IU/I 229000-7650
نه تا دوازده هفته IU/I 288000-25700
سیزده تا شانزده هفته IU/I 253000-3300
هغده تا بیست و پنج هفته IU/I 165400-4060
بیست و پنج هفته تا آخرین هفته IU/I 117000-3640

 

مزایای انجام تست خون بارداری

 • با انجام تست خون بارداری می توانید زودتر تشخیص داد باردار هستید یا خیر.
 • با انجام تست خون بارداری می توانید غلظت هورمون hCG را در خون فرد باردار اندازه گیری کرد. درواقع پزشک با داشتن این اطلاعات می تواند به تشخیص زود هنگام بیماری ها در طول بارداری بپردازد.

 

معایب انجام تست بارداری خون

 • هزینه تست بارداری خون نسبت به هزینه آزمایش ادرار بارداری گران تر است.
 • تست بارداری خون زمان بیشتری برای آماده شدن نیاز دارد و حتما باید در آزمایشگاه انجام شود اما تست ادرار در منزل نیز قابل انجام شدن است.

 

نتایج نادرست تست بارداری خون

اگر تست بارداری خون بسیار زود صورت گیرد، احتمال دارد میزان هورمون حاملگی  (hCG) به درستی تشخیص داده نشود. بنابراین برای انجام تست خون بارداری عجله نکنید. برای تشخیص درست بارداری خون، حداقل 7 روز بعد از لقاح تست بارداری را انجام دهید.

در بیشتر مواقع هنگامی که خانمی یک دوره عادت ماهیانه خود را از دست داده باشد آن موقع می توان بیان نمود که احتمال حاملگی فرد بسیار زیاد است و جواب تست خون بارداری با احتمال 90 درصد مثبت است.

اگر میزان هورمون حاملگی بیشتر از حد نرمال باشد ممکن است موارد زیر برای فرد اتفاق افتد:

 • تومور جفت با مرگ جنین
 • حاملگی چندقلو، مانند دوقلو یا سه قلو
 • سرطان تخمدان و سایر انواع سرطان های رحم
 • حاملگی طبیعی
 • خون یا پروتئین در ادرار، که می تواند در نتیجه تداخل ایجاد کند
 • استفاده از داروها برای جلوگیری از تشنج، دارو برای درمان سندرم پارکینسون یا داروهای فنوتیازین مانند کلرپرمازین توسط مادر

 

سطوح هورمون حاملگی  (hCG) اگر کمتر از حد نرمال باشد موارد زیر اتفاق می افتد:

 • حاملگی خارج از رحم
 • سقط جنین

تست بارداری

معنای نتایج تست بارداری خون چیست؟

زمانی که تست بارداری خون را انجام می دهید نتیجه آن بسیار مهم است. زمانی که نتیجه تست بارداری خون مثبت باشد، فرد باردار است. همچنین در موارد بسیار اندکی ممکن است، با انجام تست بارداری خون، نتیجه مثبت باشد و نشان دهد که شما باردار هستید اما اینگونه نیست و به آن نتیجه مثبت کاذب گفته می شود.

علت مثبت بودن نتیجه تست بارداری خون ممکن مصرف بعضی دارو های خاص همچون آرام بخش، ضد انسداد یا خواب آور ها باشد که سبب شده اند نتیجه آزمایش شما مثبت باشد.

باید به این نکته نیز توجه نمایید که گاها ممکن است، همانطور که نتیجه مثبت کاذب وچود دارد نتیجه منفی کاذب نیز دور از ذهن نیست. ممکن است جواب تست بارداری خون شما منفی باشد، اما شما باردار باشید. و دلایل نتیجه منفی کاذب می تواند موارد زیر باشد.

 • تاریخ انقضای آزمون گذشته باشد.
 • آزمون را به روش اشتباه انجام داده باشید.
 • خیلی زود آزمایش کرده باشید
 • داروهای خاصی مثل دیورتیک ها یا آنتی هیستامین مصرف کرده باشید.

 

نتیجه گیری

تست بارداری خون به منظور بررسی دقیق تر میزان هورمون حاملگی در خون انجام می شود. برای دریافت نتیجه دقیق تر از انجام این تست کافیست حداقل 7 روز پس از لقاح  این آزمایش را انجام دهید تا بتوانید از نتیجه مثبت کاذب به دور بمانید هرچند که باز هم امکان دارد طبق موارد گفته شده نتیجه مثبت کاذب را نیز تجربه نمایید.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 21 = 24