آزمایش گروه خونی

آزمایش گروه خونی

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 16 / 09 / 1396

آزمایش گروه خونی

آزمایش گروه خونی یکی از آزمایش هایی است که حتماً هر فردی در زندگی آن را انجام دهد تا گروه خونی خود را بداند. دانستن گروه خونی مزایایی دارد و فرد را در شرایط های حساس و بحرانی رخ دادن حادثه، کمک می کند.

آزمایش گروه خونی و دانستن آن، حتی می تواند فرد را از مرگ حتمی نجات دهد. چرا آزمایش گروه خونی انجام می دهیم؟ دانستن گروه خونی هر شخص در چه مواردی مؤثر است؟ چگونه باید گروه خونی خود را مشخص کنیم؟ انواع گروه خونی های موجود چه نوع گروه خونی هایی می باشند؟ و …

سؤالات بالا از دسته سؤالاتی هستند که ممکن است برای هر شخصی در زندگی پیش بیاید. اول از همه لازم به ذکر است که هر انسان داری یک گروه خونی خاصی است که لازم است هر شخصی گروه خونی خود را بداند.

 

دانستن گروه خونی در چه مواردی نیاز است؟

در بسیاری از موارد اورژانسی پیش می آید که بیمار نیاز به تزریق خون دارد و اگر خونی که به بیمار تزریق می شود متفاوت با گروه خونی بیمار باشد، بسیار خطرناک است و ممکن است حتی باعث مرگ بیمار شود. دانستن نوع گروه خونی در خانم های باردار بسیار مهم است. این اهمیت به چه دلیل است؟ عدم تطابق گروه خونی مادر باردار و جنین باعث بروز مواردی همچون ناسازگاری RH در بارداری های دوم به بعد دیده شده است که برای جنین خطرناک و کشنده است.

 

آزمایش گروه خونی

آزمایش های گروه خونی چه زمانی انجام می شود؟

کاملا روشن است که آزمایش های گروه خونی باید قبل از انتقال خون انجام شود همچنین گروه خونی زنان باردار حتماً باید مشخص باشد. آنتی ژن گروه خونی (ABO) و آنتی ژن RH از مهم‌ترین آنتی ژن های موجود بدن انسان می باشد. این آنتی ژن ها در نوع مثبت و منفی می باشند

آزمایش گروه خونی

اما سؤالی که شاید برای شما خواننده عزیز پیش بیاید این است که آنتی ژن چیست؟

طبقه بندی خون انسان با استفاده از مارکرهایی که در سطح گلبول قرمز وجود دارد آنتی ژن نامیده می شوند. بنابر توضیحات بالا دو آزمایش مهم تعیین گروه خونی عبارت است از آزمایش های آنتی ژن های ABO و آنتی ژن های RH که در علم تعیین گروه خونی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

 

آزمایش آنتی ژن ABO بیانگر چه چیزی است؟

آزمایش های ABO بیانگر این است که هر فردی می‌تواند دارای یک نوع از چهار نوع گروه باشد.

اما این دسته بندی به چه صورت انجام می شود؟

اگر گلبول های قرمز موجود در بدن شما دارای آنتی ژن های گروه A باشند:

شخص دارای گروه خونی A می باشد.

 

این نوع گروه خونی چه ویژگی دارد؟ پلاسماهای موجود در این نوع گروه خونی حاوی آنتی بادی هایی است که به گروه های خونی B حمله می کنند.

گروه خونی A به دو دسته تقسیم میشود:

  1. گروه خونی A مثبت
  2. گروه خونی A منفی

طبق تحقیقات صورت گرفته در ایالات متحده حدود 42 در صد از افراد مورد برسی یعنی 42 نفر از 100 نفر مورد مطالعه گروه خونی نوع A را دارند و 36 درصد از این افراد دارای گروه خونی A مثبت هستند و 6 درصد باقی مانده گروه خونی A منفی را دارا می باشند.

گروه خونی

گروه خون های با آنتی ژن های B:

کسانی جزوه دسته های گروه خونی B هستند، دارای پلاسما هایی می باشند که آنتی بادی هایی دارد، هم به گروه خونی های A و هم به گروه خونی های B حمله می کند.

گروه خونی های B نیز همچون گروه خونی های A دارای دو نوع هستند:

  1. گروه خونی B مثبت
  2. گروه خونی B منفی

طبق تخقیقات صورت گرفته حدود 10 درصد مردم ایالات متحده دارای گروه خونی های نوع B هستند

 

نوع دیگری از گروه های خونی وجود دارد که نه دارای آنتی ژن های گروه خونی B هستند و نه دارای آنتی ژن های گروه خونی A

این دسته افراد جزء کدام دسته از گروه خونی ها هستند؟

افرادی که هیچ کدام از این آنتی ژن ها را ندارند دارای گروه خونی O می باشند. حمله به گروه خونی های A وگروه خونی های B وظیفه آنتی بادی های پلاسمای خون افراد گروه خونی O می باشد

 

گروه خونی O مثبت و گروه خونی O منفی از دسته طبقه بندی های گروه خونی O میباشد.

طبق مطالعات انجام شده ایالات متحده 44 درصد افراد (8 درصد گروه خونی O منفی و 37 درصد گروه خونی O مثبت) دارای گروه خونی O می باشند.

 

آخرین نوع گروه خونی, گروه خونی هایی هستند که دارای دو نوع آنتی ژن گروه خونی A و گروه خونی B هستند

این نوع گروه خونی را گروه خونی AB می نامند که در ایالات متحده 4 درصد افراد دارای این نوع گروه خونی هستند. گروه خونی AB همچون دیگر گروه های خونی دارای دو نوع مثبت و منفی می باشد. این نوع گروه خونی ها آنتی ژن هایی برای حمله به گروه های خونی دارای آنتی ژن گروه خونی A و گروه خونی B ندارند. در بین تمامی گروه های خونی گروه خونی O منفی دارای هیچ نوع آنتی ژنی نیست و به خاطر همین موضوع است که به آن دهنده جهانی گفته می شود. دهنده جهانی دارای نوعی خاصیت است که با همه گروه های خونی سازگار است.

نمونه کارت گروه خونی

خون سازگار و ناسازگار به چه نوع خون هایی گفته می شود؟

اگر شما خون را از فردی دریافت کنید که آنتی ژنی شبیه به آنتی ژن شما داشته باشد خون سازگار نامیده می شود و اگر آنتی ژن غیر مشابه باشد خون ناسازگار است که انتقال خون ناسازگار باعث بروز واکنش می شود. این واکنش ها می تواند در نوع خفیف تا نوع حاد خود باشد و حتی فرد را بکشد.

با توجه به مسائلی که در این مطلب در مورد آزمایش های گروه خونی و انواع گروه خونی گفته شد توصیه می شود که هر شخص گروه خونی خود را بداند و در کارت بهداشت و یا دفترچه یادداشت خود و یا کارتی که حاوی اطلاع دقیق و سریع مسائل پزشکی شخص است، نوشته شود. البته نوع گروه خونی در کارت های اهدای عضو و کارت گواهی نامه رانندگی حتما درج می شود و این مسئله برای جلوگیری از ترزیق خون ناسازگار در موارد اورژانسی می باشد.

 

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید

1 دیدگاه

  1. سهیلا گفت:

    عالی بودممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *