آزمایش تیروئید

آزمایش کبد چرب
آزمایش کبد چرب
5 آبان 1396
آزمایش هپاتیت
آزمایش هپاتیت
9 آبان 1396

درخواست آزمایش در محل


آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید به منظور ارزیابی نحوه ی عملکرد غده تیروئید می تواند برای تشخیص بیماری کمک بسزایی کند ولی تشخیص بالینی اختلالات تیروئید همواره ساده نمی باشد. گام نخست در تشخیص ازمایشگاهی بررسی عمل کرد این بخش, اندازه گیری هورمون های تحریک کننده غده تایروئید(TSH)  است که هورمون های تایروکسین(T4)  و تری یدوتایرونین(T3)  بوسیله این غده ترشح می شوند. اهمیت این هورمون ها به سبب رشد طبیعی, تکامل و بسیاری از اعمال متابولیکی می باشد که همواره اختلال در عملکرد این غده سبب بروز بیمارهای شایع می شود.

 

آزمایش تیروئید(Thyroid Function Test-TFT)  :

آزمایش تیروئید چیست و چگونه مراحل این آزمایش طی می شود؟ غده تیروئید چیست؟ آزمایش تیروئید برای زنان باردار طی دوران حاملگی آیا ضرورتی دارد؟ علائم تیروئید چیست؟ قبل از آزمایش تیروئید چه کار کنم؟

 

آزمایش تیروئید چیست؟

آزمایش تیروئید نوعی آزمایش خون است جهت بررسی عملکرد غده تیروئید, و شناسایی کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم     (Hypothyroidism) و پرکاری تیروئید یا هایپرتیروئیدیسم  (Hyperthyroidism)و سایر مشکلات تیروئید استفاده می  شود. در آزمایش تیروئید سطح هورمون ها و مواد شیمیایی که تیروئید به داخل خون ترشح می کند اندازه گیری می شود. برخی از آزمایش های تیروئید, سطح هورمون های تولید شده توسط غده هیپوفیز (غده ای در مغز) که بر روی غده تیروئید تأثیر می گذارند هم می سنجند.


غده تیروئید

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید یکی از غدد مهم بدن است که به شکل پروانه ای در جلوی گردن و زیر برجستگی جلوی گردن (مقابل نای) قرار دارد و عملکرد عمده آن تولید هورمون (تنظیم سوخت و ساز انرژی بدن) است.
هورمون ماده ای شیمیایی است که از هر غده ای به درون خون ترشح می شود. هورمون ها مانند پیک ها و پیام رسان ها دستورات مورد نظر را به نقاط مختلف بدن شما می رسانند و عملکرد سلول ها و بافت های بدن را تغییر می دهند. هورمون های تیروئید، سوخت و ساز و متابولیسم سلول های بدن را تغییر می دهند و همچنین موجب تغییراتی در مواد معدنی (ید، فسفر و کلسیم) درون جریان خون می شوند.

 

وظایف غده تیروئید چیست؟

تیروئید, سه نوع هورمون تولید می کند, دو تا از آن ها به نام های تری یدو تیرونین یا T3 و تیروکسین یاT4 , سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند.هورمون سوم کلسی تونین نام دارد که مقدار کلسیم درون خون را نتظیم می کند.

برای تولید هورمون های T4 و T3، غده تیروئید به ماده معدنی ید نیاز دارد که در غذاهای ما یافت می شود. از آن جایی که هورمون تیروکسین 4 اتم ید دارد به T4 معروف شده و همچنین هورمون تری یدو تیرونین 3 اتم ید دارد و به T3 مشهور است.

عملکرد T4 و T3 هر دو به یک صورت است اما مقدار تولید T4 چند برابر T3 است ولی قدرت اثر و میزان فعالیت T3 چندین برابر T4 است.T4  در سلول های بدن به T3 تبدیل می شود و بر روی تمام بافت ها و سلول های بدن تاثیر می گذارد.

 

آزمایش تیروئید چه چیزی را اندازه می گیرد؟
آزمایش های زیادی برای بررسی فعالیت غده تیروئید وجود دارد و شرایط گوناگون بدن می تواند روی تمامی آن ها تاثیر بگذارد. با این حال راهنمای کلی در اختیارتان قرار می دهیم اما بهترین فرد برای توضیح و تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید، پزشک فرد می باشد.
اولین آزمایش برای بررسی تیروئید اندازه گیری هورمون TSH است که از هیپوفیز ترشح می شود. در افراد با کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) ، مقدار TSH معمولا بالاست. به این دلیل که تیروئید کم کار است و مقدار کافی هورمون T3 تولید نمی کند تا ترشح TSH توسط هیپوفیز را مهار کند. اگر TSH شما بالاست، برای شناسایی دقیق تر علت باید سطح هورمون های T3 و T4 در خون شما اندازه گیری شود.
در افراد دچار پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم)، مقدار TSH معمولا پایین است. به این دلیل که تیروئید پر کار شده و به مقدار بیش از حد هورمون های T3 و T4 می سازد و هنگامی که سطح این دو هورمون در خون بالا رود، غده هیپوفیز سرکوب شده و ترشح TSH مهار می شود. اگر شما TSH پایین دارید، باید سطوح T4 و T3 خون شما نیز اندازه گیری شود تا مشکل زمینه ای مشخص گردد.

 

آزمایش تیروئید در چه مواردی به کار می رود؟

بررسی نحوه ی کارکرد غده تیروئید , شناسایی پرکاری و کم کاری تیروئیدی ,پیگری درمان دارویی بیماران دارای مشکل تیروئید و غربالگری نوزادان در جهت شناسایی سریع مشکل تیروئیدی مادر زادی و شروع درمان موثر.

 

در حین آزمایش تیروئید چه اتفاقی می افتد؟
آزمایش تیروئید نوعی آزمایش خون است و به نمونه خونی شما نیاز دارد. نمونه خونی به آزمایشگاه تحویل داده می شود و نتیجه آن برای پزشک شما ارسال می گردد.

به چه آمادگی هایی قبل از آزمایش تیروئید نیاز دارم؟
اگر در حال استفاده از دارویی هستید حتما پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است در نتیجه آزمایش تاثیر مستقیم بگذارد.
اگر در گذشته آزمایش عکس برداری X-ray به همراه ماده حاجب (contrasted X-ray) داشته اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید زیرا در برخی از مواد حاجب ید وجود دارد که می تواند عملکرد تیروئید را تغییر داده و جواب آزمایش را مختل کند.
سطح اکثر هورمون ها مخصوصا هورمون های تیروئید در زمان حاملگی تغییرات زیادی می کنند پس حتما به پزشک خود اطلاع دهید.


کم کاری تیروئید

علائم تیروئید ( آیا شما تیروئید دارید؟ )
علائم تیروئید به شرح زیر است:

 • – دست ها یا پاهای سرد
  – سردردهای مداوم
  – یبوست
  – خستگی زیاد بعد از ساعت ها خواب
  – احساس همیشگی سرما یا برخی اوقات گرم شدن به مدت زمان زیاد
  – عرق نکردن
  نازایی
  – بی حالی صبحگاهی، در حالی که شب هنگام انرژی دارید
  – ریزش موهای پشت ابرو
  – بی میلی جنسی
  – ترک دائمی پاشنه پا
  – علائم پیش از قائدگی
  – تورم پلک ها، یا دست ها
  -خشکی شدید مو و پوست
  – زردی پوست

حال اگر سه مورد از علائم ذکر شده, در شما باشد امکان این وجود دارد که مبتلا به کم کاری تیروئید شده باشید که با دادن آزمایش خون مشخص می شود. البته اگر مشکل تیروئیدی ,خفیف باشد با آزمایش خون مشخص نمی شود

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

38 − 29 =