آزمایش آنلاین

آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید، کارکرد غده پروانه‌ای شکلی در جلوی گردن را بررسی می‌کند که در صورت اختلال عملکرد، ممکن است نشانه‌های بسیاری از بیماری‌ها را در بدنمان مشاهده کنیم: برای مثال، افرادی دچار چاقی مفرط می‌شوند (مثلا می‌گوییم بدن باد کرده است) و یا به یکباره وزن زیادی کم می‌کنند. موها، این عضو مهم در زیبایی ظاهری، دچار ریزش شده و حتی نازک می‌شوند و البته نشانه‌های دیگری که بسته به نوع اختلال کم کاری و یا پرکاری تیروئید، ظاهر می‌شوند:

علائم کم کاری تیروئید

علائم پرکاری تیروئید

کاهش اشتها

افزایش حساسیت در برابر سرما

کند شدن حرکت‌های بدنی

خشکی پوست

خستگی‌ زیاد

یبوست

شکنندگی موها

کلفت شدن صدا

افزایش ضربان قلب

افزایش فشار خون

عرق کردن زیاد

ریزش موی سر

افزایش حجم سینه در آقایان

چشم‌های از حدقه بیرون زده

کاهش وزن

لرزش در دست‌ها و بدن

 

هزینه آزمایش تیروئید

بسته به اینکه آزمایش تیروئید با چه بیمه‌ای محاسبه شود و یا اصلا بدون پوشش بیمه آن را انجام داده باشید، هزینه‌های آزمایش تغییر خواهد کرد. جدول زیر هزینه‌های آزمایش تیروئید را برحسب فاکتورهای مختلفی که اندازه‌گیری میشود (بدون در نظر گرفتن بیمه)، لیست کرده است. البته این قیمت برای مراکزی است که در مناطق متوسط شهری در حال ارائه خدمات پزشکی هستند. ممکن است در تعدادی از آزمایشگاه‌ها با توجه به شرایط ویژه‌، نوع کیت‌های آزمایشگاهی و دقت بالای آنها، قیمت متفاوت باشد.

شما می توانید به راحتی با انتخاب یکی از 3 پکیج آزمایش تیروئید زیر، کارکرد غدۀ تیروئید خود را بسنجید:

تفسیر آزمایش تیروئید

غده‌ای در مغز به نام غده هیپوفیز، هورمونی به نام TSH تولید می‌کند که به نوعی ماشه شروع کار غده تیروئید است. برای همین است که در آزمایش‌های تیروئید، معمولا میزان این هورمون را هم اندازه‌ می‌گیرند. غده تیروئید هم دو هورمون به نام‌های تیروکسین (T4) و تری‌یودوتیرونین (T3) تولید می‌کند که به جریان خون ترشح می‌شوند و بر عملکرد سلول‌ها و بافت‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارند. البته در مواردی، مقادیر TSI (ایمونوگلوبولین تحریک کننده تیروئید) و آنتی بادی‌های TG و آنتی بادی‌های TPO را هم اندازه می‌گیرند.

در تفسیر آزمایش تیروئید، کم بودن و یا بیشتر بودن میزان هرکدام یک از این مقادیر نسبت به مقادیر نرمال، می‌تواند یکی از انواع اختلالات آزمایش تیروئید را نشان دهد. برای مثال، اگر سطح TSH، کمتر از حد نرمال باشد، امکان پرکاری تیروئید وجود دارد و اگر سطح آن بالاتر از میزان طبیعی باشد، باید به کم کاری تیروئید شک کرد. اما فقط این هورمون برای تشخیص قطعی اختلال کافی نیست و پزشک با توجه به هر کدام از مقادیر ثبت شده، نظر قطعی را می‌دهد.

دانلود کتاب اثرات چکاپ دوره ای بر زیبایی و جوانی

1اثرات سلامت کبد و تاثیر آن روی پوست و چشم
اگر پوستی لک دار ، جوش دار یا زردرنگی دارید کبدتان را چک کنیدیکی از علایم سرطان کبد که گاهی اوقات دیده می شود، زردی چشم ها و پوست است
2تیروئید؛ غدۀ تناسب اندام
اگر بدون دلیل خاصی لاغر یا چاق هستید و یا حتی احساس گر گرفتگی و خستگی دارید غده تیروئیدتان را چک کنید
3اثر وضعیت هورمون های زنانه بر ریزش مو
تغیر هورمون های جنسی زنانه علت شایع ریزش مو در دختران جوان میباشد میزان کارکرد غذۀ تیروئید تاثیر عمده ای بر تناسب اندام دارند.
4اثر کمبود ویتامین D بر پوسیدگی دندان
ویتامین D سلامت دندان ها نقش به سزایی دارد هم چنین اگر سردرد و سر گیجه دارید یا درد و ضعف ماهیچه ها و عفونت های مکرر امان شمارا بریده است ، عرق بیش از حد میکنید ویتامین دی بدنتان را کنترل کنید

آیا هزینه رفت و آمد، جدا از هزینه آزمایش تیروئید محاسبه می‌شود؟

خیر. شما با پرداخت هزینه آزمایش تیروئید، دیگر نیازی به پرداخت مبلغ جداگانه نیستید.

آیا باید برای آزمایش تیروئید ناشتا بود؟

بله، آزمایش تیروئید، با نمونه گیری خون انجام می‌شود و برای بررسی دقیق هورمون‌های تیروئید، به ویژه در تیروئید کم کاری و پرکاری، نیاز است فرد ناشتا باشد.

آزمایش تیروئید چگونه گرفته می‌شود؟

آزمایش تیروئید، با نمونه گیری خون است. مقدار کمی نمونه خون از رگ وریدی بازو گرفته می‌شود و سپس در آزمایشگاه به روش‌های مختلف، نمونه خون از جهت میزان هورمون های تیروئیدی اندازه‌گیری می‌شود.

آزمایش تیروئید نوزاد به چه روشی و چه زمانی گرفته می‌شود؟

بین روزهای اول تا سوم پس از تولد، نمونه خون از نوزاد گرفته می‌شود تا وضعیت سلامت تیروئید چک شود. مشکلات تیروئیدی در نوزادان اگر شناخته نشود، تاثیر منفی زیادی روی رشد جسمی و مغزی کودک خواهد داشت