آزمایش تیروئید

غده پروانه‌ای شکل تیروئید در جلوی گلوی ما قرار دارد و با هورمون‌های T3 و T4 که با کمک غده هیپوفیز تولید می‌کند، نقش حیاتی در تنظیم سوخت و ساز بدن دارد. جنین در رحم مادر برای تکمیل ساختارهای مغز، کودکان برای رشد صحیح و بزرگسالان برای تنظیم متابولیسم بدن به این غده نیاز ضروری دارند و این موارد فقط بخش کوچکی از کارکردهای تیروئید است.

اگرچه بیماری‌های تیروئید، علائم مشخصی دارند و در بسیاری از موارد، افراد از تغییر حالت‌های بدنی خود، متوجه مشکلی در بدن خود می‌شوند، اما انجام آزمایش‌های دوره‌ای خون، می‌تواند بسیار زودتر این اختلالات را شناسایی کند. این موضوع به ویژه در مادران باردار و کودکان در حال رشد، اهمیت بسیار زیادی دارد.

همچنین مواردی مانند خستگی، افسردگی، شکنندگی ناخن‌ها و ریزش مو در برخی افراد به طور متداولی وجود دارد که ممکن است ناشی از اختلال در عملکرد تیروئید باشد.

لیست آزمایش‌های تیروئید

آزمایش تیروئید هورمون‌های t4، t3 تیروئیدی، هورمون tsh که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و سایر فاکتورهای مربوط را اندازه‌گیری می‌کند. شما با این آزمایش می‌توانید وضعیت این هورمون‌ها را در خون بسنجید تا اگر دچار اختلالی بودید، هر چه سریعتر درمان شروع شود.

ثبت سفارش

علائم کم کاری و پرکاری تیروئید

زمانی که غده تیروئید پرکار (هیپرتیروئیدیسم) شود، میزان زیادی از هورمون‌های تیروکسین ترشح می‌شود و علائمی مانند کاهش وزن ناگهانی، ضربان قلب تند، افزایش تعریق، ضعف عضلات  و اختلالات خواب دیده می‌شود.

در تیروئید کم کار (هیپوتیروئیدی)، این غده نمی‌تواند به میزان کافی هورمون تولید کند و علائمی مانند ضعف و خستگی، پوست خشک، کم شدن تعریق، فراموشکاری، یبوست، افزایش وزن، کم خونی، درد مفاصل و اختلالات قاعدگی ایجاد می‌شود.

آزمایش اصلی که برای تشخیص بیماری‌های تیروئیدی انجام می‌شود، آزمایش خون وریدی است که معمولا از ورید بازویی گرفته می‌شود. اما در برخی شرایط اسکن تیروئید نیز برای تکمیل آزمایش‌ها لازم می‌شود.

به طور معمول، نمونه خون گرفته شده، از جهت میزان هورمون‌های TSH که در غده هیپوفیز ترشح می‌شود و هورمون‌های T4 و T3 مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و با جدول استانداردی که وجود دارد، مقایسه می‌شود. البته گاهی به صلاح دید پزشک، باید موارد دیگری مانند کلسیتونین، تیروگلوبولین و آنتی‌بادی‌های تیروئید نیز سنجیده شود.

آزمایش‌های تیروئید در محل با آزمایش آنلاین

با ثبت درخواست آزمایش تیروئید در آزمایش آنلاین، متخصصین نمونه‌گیری که مورد تائید وزارت بهداشت هستند و مجوزهای لازم را کسب کرده‌اند، در محل حاضر می‌شوند و نمونه‌گیری را انجام می‌دهند. جواب آزمایش نیز پس از انجام تست‌های مورد نظر، برای شما ارسال خواهد شد.

به طور معمول، تمام آزمایش‌های کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و تیروئید هاشیموتو بین 1 تا سه روز کاری آماده می‌شود و برای متقاضی ارسال می‌شود.

آزمایش آنلاین، مجموعه‌ای است که برای راحتی کار و کاهش اتلاف وقت متقاضیان، نمونه‌گیری‌ها را در محل انجام می‌دهد و برای بررسی تست‌ها، با تمامی آزمایش‌های مورد تایید وزارت بهداشت همکاری می‌کند.

تمامی هزینه‌های مربوط به آزمایش‌های مختلف تیروئید را می توانید قبل از درخواست در وب‌سایت مشاهده کنید. هزینه‌ها بر حسب تعرفه‌هایی است که آزمایشگاه‌های طرف قرارداد با آزمایش آنلاین برای انجام آزمایش‌های تیروئید انجام می‌دهند.

معمولا افرادی با کم کاری تیروئید، باید به طور دوره‌ای به پزشک مراجعه کنند و آزمایش‌های دوره‌ای را انجام دهند. علاوه بر این، برای این افراد بسته به میزان کم کاری، قرص‌های تیروکسین تجویز می‌شود که در دوزهای مختلفی مصرف می‌شوند.

به طور معمول افرادی که سالم هستند و پیش زمینه‌ای از بیماری‌های تیروئید نداشته‌اند، می‌توانند آزمایش‌های تیروئید را فقط به چکاپ‌های دوره‌ای که سایر موارد را هم چک می‌کنند، محدود کنند.