آزمایش آنلاین

آزمایش ایدز

آزمایشگاه آریا
آزمایشگاه آریا
13 آبان 1396
آزمایشگاه شقایق
آزمایشگاه شقایق
13 آبان 1396
به چه خدمتی نیاز دارید؟

آزمایش ایدز

آزمایش ایدز

آزمایش ایدز بهترین و تنها راه اطلاع از آلوده بودن به ویروس ایدز یا HIV است که به روش الیزا می باشد. این بیماری هیچ علائمی ندارد فرد مبتلا به بیماری هیچ نشانه ای از بیماری نداشته باشد به همین دلیل است که آزمایش خون تنها راه تشخیص عفونت اچ آی وی است. روش آنتی بادی ویروس در تشخیص عفونت اچ آی وی در اکثر موارد مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد. آزمون غربالگری تستی است که در آن عموماً از تست های آزمایشگاهی که حساسیت بالایی (شناسایی فرد دارای اچ آی وی مثبت) برای شناسایی بیماران دارند، استفاده می شود. همچنین تست تأییدی تستی است که در آن به درستی فرد غیر آلوده را به عنوان فرد اچ آی وی منفی مشخص می کند. توجه داشته باشید که آزمایش اچ آی وی تنها با رضایت شخص آزمایش دهنده صورت می گیرد که می توانید قبل و بعد آزمایش مشاوره خصوصی دریافت کنید. پاسخ آزمایش اچ ای وی شما هم بصورت محرمانه خواهد بود یعنی بصورت کتبی فقط به فرد آزمایش دهنده تحویل داده خواهد شد و برای دریافت شماره و آدرس مراکز مشاوره بیمارهای رفتاری با نام مراکز مشاوره ایدز در هر شهرستان می توانید از طریق سامانه 118 اقدام کنید.

 

تست اچ آی وی:

آزمایش ایدز (اچ آی وی) به دلیل تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی، ویروسی که عامل ایدز است صورت می گیرد که توانایی شناسایی میزان پادتن، پادگن یا آر ان‌ ای را دارد. بیماری ایدز و اچ آی وی با توجه به نشانه‌های بیمار و بروز علایم، از طریق آزمایش و بررسی آن در آزمایشگاه تشخیص داده می‌شود. تشخیص قطعی اچ آی وی در ایران همانند الگوهای تعریف شده ی بین المللی، با یک آزمایش وسترن بلات و دو آزمایش الایزا مثبت تعریف شده است. توجه به این نکته ضروری است که تنها پرسنل آموزش دیده، مجاز به تفسیر نتایج تست می باشند؛ بنابراین شما می توانید با مراجعه به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری در سراسر کشور تحت نظر پرسنل متخصص، آزمایش محرمانه و رایگان به منظور تشخیص اچ ‌آی وی را انجام دهید.


تست ایدز

زمان مناسب برای تست اچ آی وی:

متاسفانه در اکثر سایت های ایرانی این زمان مناسب برای تست اچ آی وی را 6 ماه زده بودند که این اشتباه است. برای کیت های نسل 1 و 2 شش ماه است برای کیت های نسل 4 این زمان به سه ماه کاهش پیدا کرده است.

 

انواع آزمایش اچ آی وی:

 • آزمایش PCR RNA:

این آزمایش اولین آزمایش که زمان کمی هم می خواهد و این آزمایش برای تشخیص اچ آی وی اجزای ویروس در خون را جست و جو می کند که بعد از 2 هفته قطعیت 98 درصدی و بعد از 30 روز قطعیت 99.99 درصدی را دارد. قیمت این آزمایش که آزمایش بسیار حساسی است و نیاز به پزشک مجرب دارد حدود 200 تا 250 هزار تومان است.

 

 • آزمایش P24:

زمان این آزمایش هم بعد از 2 هفته است که دقت ان 95 درصد است. که در ان آنتی ژن های ویروس اچ آی وی را در خون جست و جو می کند ولی به حساسی آزمایش PCR TNA نیست.

 

 • آزمایش الایزای ترکیبی یا ELISA AB&AG:

این آزمایش همانگونه که از اسمش پیداست دو آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن است. این آزمایش هم اگر با کیت های نسل 4 گرفته شود در هفته 8 دقتی 97 درصدی و در هفته 12 دقتی 100 درصدی دارد.

 

 • آزمایش rapid test:

این آزمایش، از مایشی سریع است که جواب آن بعد از 20 دقیقه آماده است ولی دقت آزمایش های قبلی را ندارد. آنتی بادی های داخل خون اساس این آزمایش است. جواب این آزمایش بعد از 3 ماه دقتی 95 درصدی و بعد از 6 ماه دقتی 100 درصدی را دارد.

 

دو روش اصلی برای تشخیص اچ آی وی وجود دارد:

۱- تست های آنتی بادی مانند الایزا، وسترن بلات, تست های سریع و ریپا

۲- تست های شناسایی ویروس مانند پی سی آر, کشت ویروس و تست آنتی ژن اچ آی وی


آزمایش اچ آی وی

تست های آنتی بادی:

تست های آنتی بادی، آنتی بادی های علیه ویروس اچ آی وی را شناسایی کرده و هم چنین قادر به کشف مستقیم ویروس نیستند. از این آنتی بادی ها شناسایی عفونت اچ ای وی و حفظ ایمنی بدن فرد با تولید آنتی بادی در برابر عفونت اچ ای وی استفاده می شود. با توجه به زمان بر بودن این گونه تست ها که در ان وجود آنتی بادی در خون را شناسایی می کند، نتیجه ی مثبت به معنای مواجهه ی فرد با ویروس در زمان گذشته است در نتیجه تست های آنتی بادی برای شناسایی موارد ابتلا در مواجهه ی اخیر محدودیت دارند. همواره شایع ترین آزمایش های انجام شده برای غربالگری بیماری، الایزا و تست های سریع هستند.

تست های سریع در کمتر از ۳۰ دقیقه بر روی نمونه ی بزاق و یا خون قابل انجام می شود. کاربرد تست سریع شامل موارد زیر است:

 • خانم هایی که قبلاً آزمایش اچ آی وی نداده اند ونیز در معرض خطر اچ آی وی هستند، باید به این نکته توجه داشته باشند که با یک آزمایش سریع غربالگری شده در صورت نیاز در زمان زایمان یا بلافاصله بعد از زایمان، پیشگیری با داروهای ضد رتروویروس برای شیرخوار آغاز کنند و یا به خانم حامله در زمان زایمان تجویز شود.
 • آزمایش سریع نوزاد در اولین فرصت بعد از تولد, وقتی که پس از زایمان وضعیت اچ آی وی خانم نامشخص باشد و به خصوص مادر و یا پدر رفتارهای پرخطر داشته باشند، توصیه می شود تا بتوان پیشگیری با داروهای ضد رتروویروسی را برای نوزاد مواجهه یافته آغاز کرد.
 • آزمایش سریع اچ آی وی برای نوزادان پرورشگاهی وهم چنین نوزادان بی سرپرست که وضعیت برخورد ان ها با بیماری اچ آی وی نامشخص است، توصیه شده است.
 • در موارد مواجهه با موارد احتمالاً آلوده به اچ آی وی، فرد منبع را می توان با آزمایش سریع بررسی نمود تا نیاز به انجام پیشگیری دارویی مشخص گردد. در صورت مثبت بودن نتیجه ی هر تست سریع، باید فرد پیش از تشخیص نهایی پزشک با یک روش تأییدی دیگر مشخص شود. و همچنین با توجه به دستورالعمل کشوری، اگر تست الایزا مثبت اعلام شود، می بایست دوباره این آزمایش (ترجیحا با یک کیت آزمایشگاهی دیگر) تکرار شود و اگر باز هم مثبت بود، تست وسترن بلات انجام می شود که با مثبت بودن نتیجه ی این تست، نشانه آن است که فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی است.

موارد خاص:

 • زمانی با فاصله ی سه ماه مجددا برای فرد آزمایش الایزا انجام می شود که نتیجه ی آزمایش الایزا بار اول مثبت و بار دوم منفی شود و در صورت تکرار نتیجه ی منفی، فرد اچ آی وی منفی دارد.
 • اگر هر دو بار تست الایزا منفی باشد، فرد اچ آی وی منفی دارد، مگر این که فرد طی شش ماه اخیر رفتار پرخطر از نظر انتقال اچ آی وی داشته باشد. اگر بیمار مواجهه ی اخیر (رفتار پرخطر طی شش ماه گذشته) داشته باشد و نتیجه ی آزمایشات اولیه ی الایزا منفی باشد، این آزمایش باید سه ماه بعد تکرار شود. اگر همه ی این آزمایشات منفی اعلائم شوند، می توان نتیجه گرفت نتیجه ی آزمایشات بیمار, اچ آی وی منفی است.
 • نکته ای که باید توجه داشت ممکن است نتیجه تست الایزا به صورت کاذب مثبت اعلائم شود برای فردی که عوامل خطر ابتلا به اچ آی وی را ندارد ولی نتایج الایزای وی مثبت و وسترن بلات منفی است. انجام دوباره ی تست وسترن بلات در یک ماه بعد زمانی توصیه می شود که فرد عوامل خطر ابتلا به اچ آی وی را داشته و الایزا وی مثبت و وسترن بلات وی منفی اعلائم شوند. در صورت منفی شدن مجدد نتیجه ی وسترن بلات, می توان فرد را اچ آی وی منفی در نظر گرفت آزمایش های وسترن بلات به عنوان آزمایش تأیید ی در صورتی که دو بار نتیجه ی آزمایش الایزا مثبت شده است، مورد استفاده قرار می گیرد. ریپا نیز یک تست تاییدی همانند وسترن بلات است که وقتی نتیجه ی آزمایش وسترن بلات نامشخص است و یا سطح آنتی بادی ها بسیار پایین است مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو آزمایش وسترن بلات و ریپا آزمایشی دقیق, پر هزینه و انجام آن ها نیاز به تخصص و زمان دارد.

 

تست های شناسایی ویروس:

تست های شناسایی ویروس وظیفه شناسایی مستقیم عفونت اچ ای وی را دارند که این آزمایش ها شامل تست شناسایی آنتی ژن ویروس، تست های مبتنی بر کشت ویروس و اسید های نوکلئیک است. این تست ها به دلیل هزینه ی بالا و پیچیدگی، خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند.


تست های شناسایی ویروس Aids

حرف آخر:

اگر آزمایش اچ آی وی انجام دادید و پاسخ آزمایش، مثبت اعلام شد اصلا هراسی به دل راه ندهید و امیدوار باشید زیرا اگر زود متوجه شده باشید و تحت درمان قرار بگیرید خطری شما را تهدید نمی کند و مانند فرد عادی می توانید طول عمر طبیعی داشته باشید و زندگی کنید که احتمالا با پیشرفت های پزشکی چند ساله ی اخیر، به زودی شاهد واکسن اچ ای وی نیز خواهیم بود.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

22 دیدگاه ها

 1. علی گفت:

  سلام دکتر عزیز من بعد از گذشت دو سال از رابطه محافظت نشده تست اچ ای وی دادم که در قسمت ریزالت یا نتیجه زده بود منفی اما در همان فرم در زیر کلمه unit زده بود cold تا حالا متوجه نشدم کلمه مورد نظر به چه معناست فقط می دونم عفونت سرده سوال من اینه ایا این عفونت سرد شامل خود اچ ای وی هم میشه خواهش می کنم منو از این حالت سردر گمی بیرون بیاورید اخه شما دکترید با این کلمه ازمایشگاهی اشنا هستید لطفا توضیح فرمایید. با تشکر

  • فاطمه گفت:

   باسلام شما به شماره ی تلگرامی ما جواب آزمایشتون رو بفرستید تا مشاهده بشه ,احتمالا شما در تفسیر و خواندن برگه دچار مشکل شدید و شما را سردرگم کرده. در نظر داشته باشید که برای تفسیر جواب آزمایش حتما باید با پزشک مربوطه مشورت کرد. در غیر اینصورت میزان اشتباه در تفسیر بالا می رود و همینطور باعث سردرگمی شما می شود.

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام دوست عزیز ،خیر اگر جواب ازمایش شما منفی بوده مبتلا به hiv نیستید .

 2. حسین گفت:

  سلام میتونیم یه سوال بپرسم؟ :((

  بخدا زندگی برام سیاه شده وسواس فکری گرفتم خیلی زیاااد

  من یه اشتباه بزرگ کردم تو زندگیم (از روی ناچاری) برای اینکه گناه نکنم رفتم با یه خانومی صیغه موقت خوندم رابطه با محافظت شده داشتم ولی وسواس دارم که نکنه پاره شده باشه

  هیچ اثری پارگی هم ندیدم

  ترسیدم و رفتم آزمایش دادم به ترتیب زیر :

  دفعه اول 5 روز بعد از رابطه چون واقعا صبر نداشتم (منفی بود)

  دفعه دوم 35 روز بعد از رابطه (منفی بود)

  دفعه سوم سه ماه بعد از رابطه (منفی بود) البته 5 روز مونده بود تا 3 ماه کامل بشه

  دفعه چهارم 4 ماه بعد از رابطه (منفی بود)

  همه آزمایش های بالا به روش الایزا نسل 4 بود

  ولی بازم میترسم تورو خدا کمک کنید من دیگه از این غلطا نمیکنم

  :(((

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام دوست عزیز ، ویروس hiv ویروسی است که زمان مشخصی نمیشه گفت برای ظاهر شدنش شما 2 ماه دیگه این تست را انجام بدین که کاملا اطمینان حاصل کنید.

 3. سارا گفت:

  سلام
  من ۴ ماه و نیم بعد از رابطه محافظت نشده تست آنتی بادی از ای وی Eclia Combo دادم ، و منفی بود، آیا نیاز به تکرار آزمایش هست ؟
  با تشکر

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سارا جان سلام
   برای اطمینان دقیق از عدم ابتلا به HIV می بایست هر چند ماه یکبار آزمایش بدین. توصیۀ ما انجام 2-3 آزمایش در یک بازۀ زمانی 6 ماهه است.

 4. آرش احمدی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  ببخشید من قبلا سوال پرسیدم پاسخی پیدا نکردم ممنون میشم واقعا جواب بدین.
  من آزمایش ایدز و هپایتیت دادم جوابش به شرح ذیل می باشد.
  hiv ab 111 p24 ag (hiv5) = result 0.353
  hbs ag 0.577
  برا جفتش زده زیر 0.9 منفیه
  حالا سوال من اولا چرا آزمایشم مقدار 0.353 به دست اومده چرا صفر یا خیلی کتر نیس آیا دلیلش اینه بدنم داره شروع به تولید آنتی بادی میکنه؟
  یا در مورد هپاتیت همینطور
  مثلا یه آدم سالم که هیچ رابطه و… نداشته اونم این عدد به دست میاد یا کمتر>؟
  و سوال دوم اینه من 2 تا رابطه پرخطر داشتم یکیش 4 ماه پیش دقیقا که بیشتر نگران اونم
  و یکی هم یک هفته قبل آزمایش و با همون طرف دوروز قبل آزمایش
  واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه آیا این آزمایشاتی که دادم معتبرن.
  واقعا درس عبرت شد برام هیچی ارزش نداره سلامتیتو به خطر بندازی
  ممنونم از وقتتون

 5. یاس گفت:

  سلام ببخشید بعد از انجام تست الآیزا چقدر طول میکشه که جواب آزمایش رو بدن؟به من گفتن یک روز طول میکشه میخوام ببینم درسته

 6. reza گفت:

  سلام من ۱۱ روزه رابطه داشتم الان دهنم خشک شده و برفک زده و بدن خال در میاره دارم از افسردگی میمیرم تقریبن مطمعن شدم ایدز گرفتم کارم شده گریه من نمیتونم ۳ ماه صبر کنم چه آزمایشی بدم که ۱۰۰ در صد مطمعا شوم از نتیجش دارم میمیرم تورو خدا جواب بدین

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام
   روزتون بخیر
   امیدوارم که سالم باشین.
   برای اطلمینان دقیق از ابتلا شما می بایست آزمایش HIV PCR رو انجام بدین.
   این آژمایش می تونه وضعیت رو به صورت دقیق مشخص کنه.
   برای درخواست لطفاً تماس بگیرین.

 7. باران گفت:

  سلام بر شما من ميخوام با اقايي كه ايراني هستند و در لندن زندگي ميكنند ازدواج ميكنم ايشون بعد از ١/٥ از اخرين رابطشون به خاطر من رفتن ازمايش دادن توي لندن و جواب منفي بود ايا اين ازمايش با توجه به اينكه اونجا انجام شده قابل اعتماد است؟؟؟؟

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام
   روزتون بخیر
   آزمایش که مورد تایید هست. جهت اطمینان بیشتر می تونین نسخه رو برای ما ارسال کنین تا بررسی بیشتر بکنیم.
   با تشکر

 8. آرش گفت:

  سلام. من 6 ماه پیش رابطه ای داشتم و 6 هفته بعد از آن تست p24 و آنتی بادی دادم و 5 ماه بعد رابطه تست آنتی بادی که منفی بوده.با توجه به اینکه بیشتر از یکسال هست که روزی 3 قرص آسیکلوویر 400 مصرف می کنم آیا این قرص چون ضد ویروس هست ممکنه نتیجه آزمایش رو اشتباه نشون بده؟ و اینکه چه آزمایشی با توجه به مصرف این قرص به شکل قطعی می تونه جواب بده؟ مشکلی هم که دارم اینه که این چند ماهه خوب نمیتونم بخوابم و این نگرانم کرده .

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام
   روزتون بخیر
   این که آزمایش دادین و جواب منفی بوده که صحیح هست و اون قرص تاثیری ندارد.
   منتها شما می تونین آزمایش دقیق تری رو برای ایدز انجام بدین تا خیالتون راحت بشه.
   توصیۀ ما به شما آزمایش HIV PCR هست.
   لطفاً برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشین.

 9. مهدی گفت:

  سلام و خسته نباشین.. من آزمایش hiv rna pcr دادم در مقابل ریسک و نتیجه نوشته صفر not detected ممنون میشم بفرمایین یعنی چی!!
  و اینکه در تست HBS Ab مقدار ۱۷.۳ نوشته شده.. اونم میشه بفرمایین..
  ممنون از توجه اتون

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام ممنون متاسفانه ما تفسیر انجام نمی دیم ولی در ازمایش HIV جوابتون منفی بوده و تست HBS Ab رو میتونید با رنج نرمال رو به روش مقایسه کنید

 10. حسن گفت:

  سلام خسته نباشید خانومم ارایشگاه رفته چند وقته دهنش مرتب افت میزنه و زبونش زخم میشه خودم و خانومم مذهبی هستیم و هیچ رفتار پرخطری نداشتیم تنها شک من ارایشگاه هست که رفته الان من تحقیقات نگاه کردم دیدم افت دهان یه از نشانه هاست و خانومم توو دوماه دوبار اینجوری شدن غدا خوردن هم براشون سخت شده دارم دیونه میشم لطفا جواب بدید

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام
   افت دهان علل مختلفی داره مثل استرس ،خوردن غذای حساسیت زا، انفولانزا، دندان پوسیده و….
   برای اطمینان حتما باید ازمایش اچ ای وی بدهند

 11. mohammad گفت:

  slm mn emroz jvb azmyshmo grftm
  to ghsmt hiv zde negetive yni ch ?

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام محمد عزیز
   خیلی بهتر است شما برای بررسی دقیق جواب آزمایشتون به پزشک مراجعه کنین. منتها معنی کلمۀ negetive منفی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32 + = 37

بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند