آزمایشات تالاسمی

ژنتیک ازدواج
ژنتیک ازدواج
11 اسفند 1396
یک فرزند سندرم داون و بارداری های بعدی
یک فرزند سندرم داون و بارداری های بعدی
17 اسفند 1396

درخواست آزمایش در محل


آزمایشات تالاسمی

آزمایشات تالاسمی

آزمایشات تالاسمی یکی از آزمایش هایی است که با خون مرتبط است. برای اینکه بتوانیم بیماری تالاسمی را تشخیص دهیم از طریق آزمایشات تالاسمی مانند آزمایش کامل خون  (CBC) و تحقیقات خاص بر روی هموگلوبین فرد  CBC به تعیین آن می پردازیم. از طریق نمونه خون فرد می توان به اطلاعات زیادی همچون میزان هموگلوبین و انواع مختلف گلبول های خون مانند گلبول های قرمز خون پی برد.

آزمایشات تالاسمی افرادی که مبتلا به تالاسمی می باشند تعداد گلبول های قرمز خون و هموگلوبین آنها کمتر از حد نرمال می باشد و این تنها نشانه و علائم حاملان این بیماری است. سنجش و بررسی نوع هموگلوبین افراد در نمونه ی خون با کمک تحقیقات هموگلوبین میسر می باشد.

 

بیماران تالاسمی از همان اوان کودکی به دلیل علائم و نشانه های آن از جمله آنمی شدید و تشخیص در آزمایشات تالاسمی خیلی زود بیماری آن ها مشخص می شود و از وجود این بیماری در خود مطلع می شوند. بعضی از مبتلایان به تالاسمی که دارای تالاسمی ضعیف تری می باشند نیازی به آزمایشات تالاسمی ندارند و فقط با استفاده از آزمایش خون معمولی می توان کم خونی آنها را بررسی کرد.

در صورتی که کودکان دچار کم خونی شوند جزء افراد مشکوک به تالاسمی محسوب می شوند و این افراد در معرض ابتلا به تالاسمی قرار می گیرند. زمانی که یک کودک دچار کم خونی می شود برای اینکه علت کم خونی ایجاد شده را متوجه شوند برای مثال فرد مورد نظر بدلیل فقر آهن یا تالاسمی به کم خونی مبتلا شده است مقدار آهن بدن را اندازه گیری می کنند. وقتی که بدن آهن مورد نیاز برای ساخت هموگلوبین را نداشته باشد کم خونی ناشی از کمبود آهن است اما اگر بدن به دلیل مشکل زنجیره های گلوبین آلفا یا بتا دچار کم خونی شود فرد مورد نظر به تالاسمی مبتلا شده است.

آن دسته از افرادی که کم خونی آن ها ناشی از تالاسمی است مکمل های آهن تأثیری در رفع کم خونی آنها ندارد چرا که مشکل اصلی آنها به دلیل کاهش آهن بدن نمی باشد و برای تشخیص تالاسمی بررسی ژنتیکی خانواده ها حائز اهمیت است. به اینگونه که سوابق فامیلی را مورد ارزیابی قرار می دهند. از تمام اعضای خانواده آزمایش خون گرفته و بررسی ژنتیکی بر روی آنها انجام می دهند.

 

درمان تالاسمی

نوع و شدت بیماری تالاسمی در روند درمان بسیار موثر است.  حاملان این بیماری به طور معمول فاقد علائم یا نشانه هستند و نیاز به درمان ندارند. افرادی که به نوع متوسط بیماری دچار هستند (مانند تالاسمی اینترمدیا) بعضی اوقات نیاز به تزریق خون دارند. برای مثال هنگامی که به دلیل یک بیماری به استرس دچار می شوند. هنگامی که فرد مبتلا به تالاسمی اینترمدیا باشد و بیماری وی وخیم تر شود و به طور مدام نیاز به تزریق های خون داشته باشد آن شخص دیگر تالاسمی اینترمدیا ندارد و دچار تالاسمی ماژور شده است. باید توجه داشت که تالاسمی اینترمدیا به نوعی از تالاسمی گفته می شود که علایم و نشانه های آن ما بین تالاسمی مینور و ماژور می باشد.

افرادی که به تالاسمی های شدیدتر ابتلا پیدا می کنند بیماری آنها بسیار جدی و پرمخاطره می باشد. برای درمان این بیماران تزریقات مکرر خون، درمان شلاته آهن و پیوند مغز استخوان انجام می شود. در صورتی که به درمان این بیماران اهمیت داده نشود در همان اوان کودکی میمیرند و افرادی که درمانشان موفق بوده است می توانند به زندگی خود ادامه دهند و عمرشان طولانی می گردد.

 تالاسمی

تزریق خون

با روش تزریق خون مداوم می توان انواع شدید تالاسمی را درمان کرد. به این ترتیب که تزریق خون با نظم خاصی صورت می گیرد (هر 2 یا 4 هفته) تا مقدار هموگلوبین و گلبول های قرمز را به حالت طبیعی و نرمال برگرداند. پس از درمان بیماری تالاسمی و بهبود آنان این افراد برای انجام فعالیت های روزانه دیگر دچار مشکل نمی شوند و می توانند عمری طولانی تر داشته باشند.

هزینه این نوع درمان بالا است و احتمال خطر انتقال بیماری های ویروسی و باکتریایی (مثل هپاتیت) را افزایش می دهد. از طرفی دیگر تزریق خون مقدار آهن خون را زیاد می کند که این امر منجر به آسیب رسانی به کبد، قلب و سایر قسمت های بدن می گردد. برای اینکه از ضرر و آسیب دیدگی های آن جلوگیری کنند با استفاده از شلاته آهن به درمان می پردازند در این روش مقدار آهن زیادی از بدن را بیرون می کشند.

 

درمان شلاته آهن

درمان شلاته آهن به این صورت است که مقدار آهن زیادی را در بیمارانی که با تزریق خون بیش از حد دچار ازدیاد آهن شده اند با کمک داروهایی خاص برطرف می کند. کم کردن آهن مازاد الزامی است چرا که به اعضاء بدن مانند کبد، یا قلب آسیب می رساند.

هنگامی اثر داروی دیفروکسامین بیشتر می شود که آن را به طور آهسته به زیر پوست وارد کنند. استفاده از یک پمپ سبک طی یک شب بسیار کمک کننده است. در این روش درمان بسیار سخت است و تحمل زیادی را می طلبد. به دلیل طاقت فرسا بودن این درمان افراد زیادی از این روش درمان دوری می کنند. منع مصرف ویتامین ها و سایر مکمل های حاوی آهن برای افرادی که مبتلا به آهن زیاد شده اند تاکید شده است.

 

پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادین

در بسیاری از کودکان مبتلا به تالاسمی پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادین صورت گرفته است که موفقیت آمیز بوده است که این عملیات خطرناک است.

تالاسمی مینور ماژور

سایر درمان ها

مبتلایان تالاسمی اغلب به بیماری هایی دچار می شوند که اثری منفی بر روی کم خونی آنها میگذاردپس لازم است هرساله به آنها واکسن آنفولانزا و ذات الریه تزریق کنند تا دچار این قبیل بیماری ها نشوند. آن دسته از افرادی که به بیماری تالاسمی مبتلا هستند بهتر است از مکمل های آهن استفاده کنند زیرا اسید فولیک به ساخت گلبول های قرمز خون کمک می کند.

 

شیوع تالاسمی در دنیا

در اغلب کشورها مالاریا شیوع پیدا کرده است و امروزه بیشتر افراد ملت ناقل تالاسمی هستند. برای مثال در قبرس از هر هفت نفر افرادی که در آن جا ساکن هستند یک نفر تالاسمی مینور دارد و در یونان از هر دوازده نفر یک نفر دچار تالاسمی مینور می شوند.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 − = 21